Dovolenku (obzvlášť tú letnú niekde v cudzine) ľudia vnímajú rôzne. Pre niekoho ide výlučne o oddych od povinností bežných dní a tak mu ide hlavne o ležanie na pláži a chutné jedlo v hoteli. Niekomu však ide hlavne o zážitky. A pre týchto ľudí je často neodmysliteľnou súčasťou dovolenky zhotovovanie fotografií.

Nepreháňajte to s množstvom foto výbavy ani s nekonečným ranným vylihovaním v posteli

Či už si fotky prezeráte výlučne v digitálnej podobe, alebo si radi po každej dovolenke niekoľko najlepších záberov vytlačíte pomocou tlačiarne a kvalitných náplní HP, určite ste už často rozmýšľali nad tým ako sa vrátiť z ďalšej dovolenky s čo najlepšími fotkami. A presne k tomu vám teraz dáme niekoľko rád.

Všetko začína už pri balení sa na dovolenku. Ak vám slúži na fotenie kompakt, v podstate nemáte čo riešiť. Ak ale máte doma zrkadlovku alebo bezzrkadlovku a viacero objektívov a rôzneho iného príslušenstva, zamyslite sa nad tým, čo naozaj na dovolenke využijete. Nebudete potom so sebou vláčiť množstvo nevyužitého vybavenia, čo by vás len oberalo o radosť z fotenia.

Ak si chcete z vašej dovolenky priniesť naozaj skvelé zábery, skúste si vždy ráno privstať. Nielenže vám slnko nízko nad obzorom poskytne mäkké rozptýlené svetlo, ale na vašich fotkách bude aj menej ľudí.

Buďte v strehu, skúšajte rôzne uhly a nezabudnite, že krásne fotky môžu vzniknúť kdekoľvek

Fotoaparát majte čo najčastejšie pripravený na okamžité fotenie. Aj keď na dovolenke sa človek nevyhne „strojeným“ fotkám, autentické a nefalšované emócie sa nachádzajú v momentkách. A tie dokážete zachytiť jedine vtedy ak vy a váš fotoaparát budete neustále „v strehu“.

Digitálna fotografia priniesla okrem iného aj výhodu v tom, že s dostatočne veľkou pamäťovou kartou môžete urobiť prakticky nekonečné množstvo záberov. Využite to napríklad pri skúšaní rôznych netradičných uhlov.

Na záver je ešte dôležité si uvedomiť, že dobré fotky môžu vzniknúť hocikde a nezáleží, či idete na dovolenku do Tuniska, alebo do najbližšieho letoviska v Chorvátsku (či kdekoľvek inde). Myslite na to pri výbere vašej najbližšej dovolenkovej destinácie a nenechajte sa „strhnúť“ hľadaním exkluzívnej destinácie len kvôli pocitu, že vám to prinesie exkluzívne fotky.

Zdroj obrázka:

Autor: Dean Drobot / Shutterstock.com

Avatar
Juven
Podobné články