Konečne tu máme jar aj s jarnými teplotami. Odteraz by počasie malo byť už len lepšie. To znamená, že všetkých, ktorí radi trávia voľný čas niekde mimo svojho bydliska, čaká obľúbené obdobie, počas ktorého budú spoznávať krásy a zaujímavosti Slovenska aj zahraničia. A vo veľa prípadoch bude ich dopravným prostriedkom vlastné auto.

Prechod na elektromobil nie je jednoduchý

Cestovanie na výlety, pobyty, či dlhšie dovolenky vlastným autom má množstvo výhod. Rozhodne však nejde o úplne lacný spôsob prepravy. Je tu však jeden spôsob, ako môžete na preprave vlastným autom niečo ušetriť.

A nie, nebudeme hovoriť o kúpe elektromobilu. Uznávame, že tie sú zatiaľ pre mnohých nedostupné a taktiež sieť nabíjacích staníc nie je (ani u nás) dostatočne hustá. A tak sú efektívne elektromotory zatiaľ skôr doménou priemyslu, než našich ciest.

Pomôže vám chiptuning

Šetriť počas jazdy však môžete bez ohľadu na to, aké máte auto. Stačí ak si na ňom dáte urobiť účinný chiptuning. Vďaka chiptuningu môže klesnúť spotreba vášho auta až o 15 %! To znie dobre, ale čo vlastne je ten chiptuning?

Pre odpoveď na túto otázku bude vhodné ak si najskôr niečo stručne povieme o riadiacej jednotke motora, pretože nej sa chiptuningu týka. Riadiaca jednotka motora (logicky) riadi chod motora v aute. Zbiera množstvo údajov z motora, ktoré sa spracúvajú a vyhodnocujú v „srdci“ riadiacej jednotky, v jej čipe, ktorý obsahuje pamäť, dáta a softvér.

Na základe zozbieraných údajov a nastavení softvéru potom riadiaca jednotka riadi funkcie motora ako vstrekovanie paliva, nastavenie zapaľovania, reguláciu otáčok, či plniaceho tlaku, lambda reguláciu, alebo kontrolu emisií. Pod pojmom chiptuning sa rozumie optimalizácia parametrov a softvéru riadiacej jednotky s cieľom už spomínanej nižšej spotreby a taktiež vyššieho výkonu a krútiaceho momentu a to až o 40 %.

Zdroj obrázka:

Autor: maxbelchenko / Shutterstock.com

Avatar
Juven
Podobné články