Ročné obdobie, ktoré dáva najviac zabrať (nielen) našim autám, je rozhodne zima. A tým dupľom to platí ak nemáte garáž a aj cez zimu vám neostáva nič iné ako parkovať svoje auto vonku, kde bude „vydané napospas“ snehu a mrazu.

Prvoradé je dôkladné umytie

Vzhľadom na túto extra záťaž je dobré ak po zime doprajete svojmu autu extra starostlivosť. Ak neviete, čo by takáto extra starostlivosť mala predstavovať, poradíme vám, aby ste sa pripravili v predstihu.

Jednou z prvých vecí, ktoré väčšina vodičov po zime robí je, že doprajú svojmu štvorkolesovému miláčikovi dôkladné umytie. A to je rozhodne dobre, pretože posypová soľ dokáže narobiť veľa zlého na karosérii aj podvozku. Samozrejme, nezabudnite na interiér, ktorý je potrebné nielen vyčistiť, ale aj vysušiť.

Mimochodom, čo vaša autobatéria? Zvládla zimu a vy ste tak tentokrát nemuseli súrne navštíviť predajňu Varta Žilina? Aj ak ste si batériu (prípadne aj alternátor) dávali skontrolovať pred zimou, nezaškodí, ak to zopakujete aj po zime. Zistíte aspoň, či ju zima nedostala na okraj životnosti a môžete sa popredu pripraviť na tú ďalšiu.

Absolvujte odkladané servisné úkony

Jar je aj obdobím, kedy je dobré absolvovať rôzne menšie servisné úkony, ktoré ste cez zimu odkladali. Možno ste si napríklad nechali nie úplne nutnú výmenu výfuku na jar kvôli tomu, aby nový nedostal počas zimy hneď „zabrať“ od už spomínanej posypovej soli. S príchodom jari však už takéto úkony netreba odkladať, takže čokoľvek potrebujete na svojom aute dať urobiť, napríklad aj repas DPF, s návštevou servisu neváhajte.

Na záver ešte jedna vec: keď budete prezúvať pneumatiky, skontrolujte aspoň vizuálne stav brzdových kotúčov, prípadne doštičiek. Ak už na pohľad vyzerajú, že majú najlepšie časy za sebou, neváhajte s ich výmenou, ide predsa o bezpečnosť.

Zdroj obrázka:

Autor: Dragan Grkic / Shutterstock.com

Avatar
Juven
Podobné články