Ak si budete všímať, čo majú oblečené ľudia, ktorých stretávate na turistických chodníkoch, určite uvidíte mnohých, ktorí sa na túru oblečení prinajmenšom nevhodne. A čím ľahšia je turistická trasa, na ktorej ste, tým viac ľudia zvyknú podceňovať nutnosť správne sa na túru obliecť.

Bez pevnej obuvi ani krok

A v realite je pritom jedno, či idete na vysokohorskú túru, alebo ste si „len“ našli pekné ubytovanie v Púchove. Riziká plynúce z nepripravenosti na vás striehnu aj v nižších nadmorských výškach. Čo si teda obliecť, keď ideme na túru?

Alebo viete čo, položme si najskôr otázku, čo si obuť? Odpoveď je jednoznačná, pevnú turistickú obuv. Áno, veľakrát to už bolo prízvukované, avšak stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí túto elementárnu vec podceňujú a často si tak privodia úplne zbytočné zranenia. Okrem toho, že obuv na turistiku musí byť pevná, by mala byť aj nepremokavá ak vás na túre prekvapí dážď a zároveň vzdušná, aby ste sa aj na celodennej túre cítili čo najkomfortnejšie.

Myslite hlavne na komfort a funkčnosť

A poďme teraz už na oblečenie. Iste, môžete si zobrať niektoré zo svojich obľúbených bavlnených dámskych tričiek, ale bude to ideálne? Ani zďaleka. Bavlna síce saje pot, ale neodvádza ho, takže keď sa spotíte, bavlnené tričko vám vyschne až keď si ho po návrate vyzlečiete.

Oveľa väčší komfort na turistike dosiahnete, keď si oblečiete funkčné tričko (prípadne tielko), ktoré bude priedušné a bude pot odvádzať od tela. Jednou vrstvou by to však nikdy končiť nemalo. Počasie na horách je nevyspytateľné a tak aj ak predpoveď hlási teplo a sucho, určite majte v batohu aj dodatočné vrstvy oblečenia, ktoré vás ochránia pred chladom, či pred dažďom.

A čo na nohy? Podľa počasia šortky, prípadne turistické nohavice, či legíny. Okrem funkčných materiálov dbajte aj na to, aby vám toto oblečenie nebránilo v pohybe. Hlavne na vysokohorskej túre budete musieť zvládnuť aj náročnejšie pohyby, pri ktorých by vám oblečenie nemalo spôsobovať problémy.

Zdroj obrázka:
Autor: eurobanks / Shutterstock.com

Avatar
Juven
Podobné články