Čo je váš najobľúbenejší nápoj? Predpokladáme, že to bude jeden z dvojice káva – čaj. Teda aspoň vo väčšine prípadov, keďže ide o dva jednoznačne najobľúbenejšie nápoje na svete. A dovolíme si tipovať, že o trošku viac bude medzi vami kávičkárov.

Väčšina kávu sladí. A prevláda biely cukor

Za obľúbenosť kávy, ktorá je možno ešte o trošku vyššia ako obľúbenosť čaju, nehovoria len čísla z každoročných štatistík monitorujúcich predaj kávy, ale aj štatistika, podľa ktorej pije kávu každý druhý človek na svete. Takže je 50% šanca, že ten, kto číta tento článok (vrátane vás), je kávičkár.

Ak zrovna vy nepatríte do tábora „nepičov“ kávy, ale vychutnávate si ju pravidelne, ako ju zvyknete piť? Nemyslíme teraz ani tak rôzne druhy kávy, či kávových nápojov, ale skôr nás zaujíma odpoveď na otázku, či kávu pijete osladenú, alebo nie?

Ak by sme sa mali opäť pokúsiť hádať, tak by sme tipovali, že si kávu sladíte, je tak? Údajne tak totižto robí až 65% kávičkárov. Najčastejším sladidlom je v tomto prípade biely cukor. Ak však nutne potrebujete mať kávu osladenú, biely cukor nie je jedinou možnosťou ako to docieliť.

Sladenie kávy medom má svoje výhody, ale čo tá chuť?

Čo takto podporiť predaj medu a sladiť si kávu ním? Je vlastne sladenie kávy medom vhodnejšie ako bielym cukrom? Teoreticky vzaté, lyžička cukru má menej kalórii ako lyžička medu. Rozdiel to však nie je príliš priepastný a naviac v prospech medu hrajú ďalšie faktory.

Med je sladší ako cukor a tak vám ho na rovnaký „efekt“ stačí menej. Cukry obsiahnuté v mede dokáže naše telo spracovať rýchlejšie. A do tretice: cukry v mede majú menší dopad na hladinu glukózy v krvi.

Jedinou nevýhodou prechodu z bieleho cukru na med (čo sa kávy týka) môže byť značne odlišná chuť kávy, ktorá je osladená medom. Za pokus však stojí si takto kávu sladiť aspoň pár dní. Možno sa vám ten rozdiel prestane zdať taký výrazný.

Zdroj obrázka:

Autor: Gulsina / Shutterstock.com

Avatar
Juven
Podobné články