Leto je obdobím dovoleniek pri mori a podobných „vodných“ aktivít, ale zároveň je to aj obdobie (až do druhej polovice jesene), kedy sú otvorené všetky turistické chodníky a teda aj tie, na ktorých od neskorej jesene až prakticky do začiatku leta platí sezónna uzávera. Preto sa na leto tešia nielen milovníci mora, ale aj turisti.

Nie na každej túre máte možnosť sa občerstviť na nejakej horskej chate

A zatiaľ čo na pláž sa chodí naozaj na ľahko, pred odchodom na túru je potrebné dôkladne sa venovať svojej výbave. Väčšinou sa v súvislosti s turistickou výbavou hovorí o oblečení, či obuvi a to sú rozhodne dôležité veci. Ale ak idete na dlhšiu túru, budete predsa potrebovať aj nejaké občerstvenie, ktoré vás zasýti a dodá vám energiu potrebnú na zvládnutie túry.

Ak vás na vami zvolenej trase čakajú nejaké horské chaty, máte to jednoduchšie, ale to nie je pravidlom. Veď ani na niektorých najkrajších túrach v Tatrách nemáte po trase žiadnu horskú chatu, na ktorej by ste sa mohli občerstviť.

Najvhodnejšie jedlo na túru je také, ktoré zaženie hlad, dodá stratenú energiu a zároveň nespôsobí, že vám bude ťažko. A samozrejme, ideálne bude ak nebude zaberať príliš veľa miesta vo vašom batohu.

Obložený chleba namiesto obeda a k tomu niečo malé pre rýchle dodanie energie

Základ každého občerstvenia na túre? No predsa „lepeňák“. Chutné slané pečivo (ideálne kváskové celozrnné, špaldové, či ražné), chudá šunka, syr, nejaká lahodná a výživná nátierka a samozrejme, zelenina. Na prvý pohľad to možno nevyzerá ako najvhodnejšia strava, ale takáto „svačina“ dokáže dodať potrebnú energiu a nahradiť obed, ktorý si nemáte kde dať.

Na túre sa hodí mať so sebou aj niečo malé a sladké pre rýchle dodanie energie. V súčasnosti je na trhu množstvo čokoládových, či iných tyčiniek, ktoré predstavujú vhodnejšie alternatívy rôznym umelým a presladeným sladkostiam.

To samozrejme nie je všetko. Skvelé sú aj orechy, sušené ovocie, či jablko, alebo banán, ktoré taktiež nezaberú príliš veľa miesta a dokážu zasýtiť a dodať potrebnú energiu. A samozrejme, netreba zabúdať na pitný režim. Na letnej túre, počas ktorej nebudete mať možnosť si niekde doplniť vodu, majte so sebou minimálne 2 litre vody.

Zdroj obrázka:

Autor: NDAB Creativity / Shutterstock.com

Avatar
Juven
Podobné články