Pripraviť perfektnú mliečnu penu na latte macchiato alebo cappuccino je hotové umenie. Prezradíme vám, ako ju budete mať vždy dokonalú.

Tiež patríte k tým, ktorí deň začínajú šálkou voňavej kávy a tento lahodný nápoj im spríjemňuje chvíle aj počas dňa? Ani sa tomu nedivíme, veď káva patrí celosvetovo k najobľúbenejším nápojom a kvalitné espresso tvorí základ ďalších špecialít, ktorými radi rozmaznávame naše chuťové bunky. K tým najobľúbenejším patria kávové špeciality s jemnou mliečnou mikropenou, ako sú cappuccino z jedného dielu espressa a dvoch dielov mliečnej mikropeny  a za ním v tesnom závese latte macchiato z  espressa, horúceho mlieka a mliečnej peny, ktoré sa správnou prípravou od seba oddelia. 

Kávové špeciality s mliečnou mikropenou si často doprajeme namiesto zákuska. Foto: Tchibo.

 „Latte Macchiatto má mať penu pevnú, Latté Art pre cappuccino si zas vyžaduje jemne pórovitú a jemne hustú mikropenu,“ približuje baristka Michaela Tomanová špecifiká mliečnej peny a upozorňuje aj na druhú časť dokonalej mliečnej kávovej špeciality: „Základom stále zostáva kvalitná káva a to, ako ju pripravíte. Kávu pripravujte tým spôsobom, na ktorý je určená, inak vás môže jej chuť nepríjemne zaskočiť.“ Kvalitu kávy ovplyvňuje nielen jej odroda a spôsob praženia, ale aj spôsob pestovania. Certifikované kávy z udržateľnej produkcie, pri ktorej sa nepoužívajú pesticídy ani chemické hnojivá, nájdete v stálej ponuke Tchibo.

Aké mlieko použiť na mliečnu penu?

Ak ste sa doteraz kvôli presvedčeniu alebo zdravotnému stavu kávovým špecialitám s mliekom museli vyhýbať, odteraz už nebudete na lákavé nápoje len smutne pozerať. Odborníčka na prípravu kávy a kávových špecialít Miška Tomanová má dobrú správu aj pre vegánov a ľudí s intoleranciou laktózy a alergiou na mliečnu bielkovinu.„Napeniť sa dá každé mlieko, dokonca aj rastlinné. Najlepšie je homogenizované plnotučné mlieko, ktoré vytvorí krémovú, mimoriadne stabilnú penu,“ vysvetľuje baristka. Teplota mlieka by nemala prekročiť 70 °C, rastlinného 45 °C.

Ako na perfektnú mliečnu penu?

  1. Napeňovaciu dýzu ponorte do kanvičky s mliekom tak, aby bola tesne pod povrchom a otvorte parný ventil. Dýza vydáva chrčivý zvuk.
  2. Ponorte dýzu hlbšie do kanvičky, aby mlieko v nej krúžilo. Dlaň voľnej ruky priložte na kanvičku.
  3. Keď je kanvička horúca tak, že musíte odtiahnuť ruku, teplota mlieka je ideálna. Zatvorte parný ventil a kanvičku postavte bokom.
S Tchibo Esperto PRO pripravíte mliečnu penu aj bez ďalšej nádoby na mlieko. Foto: Tchibo

Extra tip: Spoľahnite sa na automatický kávovar Tchibo Esperto PRO, ktorý vyrobí dokonalú mliečnu penu aj bez vašej pomoci! Plnoautomatický kávovar pripraví perfektné espresso a s funkciou Intense+ dosiahnete ešte výraznejšiu intenzitu, pretože pridáva kávové zrnká navyše. One Touch Milk System zas pripraví mliečnu penu jemnej, krémovej alebo pevnej konzistencie aj z rastlinného mlieka a určite poteší aj to, že na mlieko netreba žiadnu špeciálnu nádobu – stačí jednoducho dýzu vložiť do krabice alebo fľaše s mliekom. Kávovar so šírkou len 18 cm má údržbu rovnako jednoduchú ako obsluhu. Váš domáci barista vás už čaká v predajniach Tchibo a na www.tchibo.sk. Uplatnite si Tchibo Card a s novými zrnkami ešte aj ušetríte! Okrem toho dostanete 1 kg kávy Tchibo Barista zadarmo!

Avatar
Juven
Podobné články