Saunovanie patrí medzi overené ozdravné procedúry. Dokáže pozitívne ovplyvniť obranyschopnosť organizmu, uvoľniť dýchacie cesty, prekrviť pokožku, podporiť kardiovaskulárny systém a pohybový aparát.

Saunovanie má nielen veľa zdravotných, ale aj terapeutických účinkov – blahodarne pôsobí na ľudskú psychiku. Pomáha odbúrať napätie a stres, je kľúčom k dobrej nálade. Pobyt v saune regeneruje celý organizmus – prispieva k telesnej i k duševnej pohode.

Ozdravné regeneračné procesy

Saunovanie patrí k tým aktivitám, ktoré pomáhajú chrániť ľudstvo pred mnohými civilizačnými chorobami. Vyplavuje z tela škodliviny, pozitívne pôsobí na látkovú výmenu. Dokáže naštartovať ozdravné regeneračné procesy – podporiť imunitný systém, stimulovať imunologické reakcie a cievny systém. Pobyt v saune prekrví pokožku, podporuje prirodzenú elasticitu kože a zabraňuje jej vysúšaniu. Pobyt v saune má množstvo skvelých účinkov aj na pohybový aparát – uvoľňuje stuhnuté svaly, šľachy a kĺby.

Ako postupovať pri saunovaní?

Približne dve hodiny pred pobytom v saune nie je vhodné konzumovať žiadne jedlo. Pred saunovaním je dobré sa osprchovať vlažnou vodou. Doba saunovania a počet procedúr sú individuálne, majú zohľadňovať najmä zdravotný stav človeka. Najvhodnejšia poloha v saune je pozícia ležmo, keď sú hlava, telo a končatiny v jednej rovine. Pri saunovaní je dobré dýchať nosom. Po ukončení saunovania je nutné ochladenie celého tela studenou vodou. Po saune si doprajte oddych, dostatok osviežujúcich nápojov a ľahké jedlo. Skvelou bodkou po saunovaní je jemná celotelová masáž.       

Avatar
Juven
Podobné články