Ako nadobudnúť dobrú fyzickú kondíciu a psychickú rovnováhu? Športovaním! Šport spevňuje svaly, okysličuje mozog a dodáva energiu. A navyše, športové aktivity v jarnej prírode doprajú všetkým vnemom i zmyslom regeneráciu a zlepšia náladu.

Vďaka pravidelným pohybovým aktivitám v prírode človek ľahšie zdoláva stres, pracovnú záťaž a povinnosti. Pravidelná chôdza utužuje zdravie a regeneruje celé telo. Vďaka turistike môžu byť fit nielen deti a stredná generácia, ale aj seniori. Odborníci tvrdia, že pohyb sa nedá ničím iným nahradiť, že zdravý dospelý človek by mal peši prejsť viac ako päťtisíc krokov denne. Ideálne desaťtisíc – čo je oficiálne odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie.

Blahodarné účinky

Príroda a pohyb má na organizmus blahodarné účinky, posilňuje fyzické aj duševné zdravie. Pravidelná chôdza pôsobí na organizmus ako liek a nemá žiadne vedľajšie účinky. Chôdza patrí k najbezpečnejšiemu druhu pohybu a turistika k najobľúbenejším športovým aktivitám počas celého roka. Prospieva telu a skvelo vyvetrá hlavu. Je prevenciou pred chorobami srdca a ciev, posilňuje svaly a kĺby, podporuje dýchací a tráviaci systém, optimalizuje hmotnosť.

Severská chôdza

Turistika prospieva nielen telesnej kondícii, ale aj mentálnemu zdraviu. V súčasnosti sa medzi turistami stále väčšej obľube teší štýl nordic walking – severská chôdza. Jedná sa o dynamickú chôdzu v prírode, pri ktorej športovec používa špeciálne palice. Palice sú ľahké, no znesú aj extrémnu záťaž vo vysokohorskom teréne. Najčastejšie sa vyrábajú z ľahkých kovov a sú skvelým pomocníkom pre začínajúcich i pokročilých turistov. Po celý čas chôdze sú pripútané k dlani, pričom umožňujú ľahký pohyb vpred i vzad. Tvar úchytu rozhoduje o tom, ako sadnú do rúk. Paličky sú k dispozícii buď vo fixnej dĺžke alebo v nastaviteľnej dĺžke. Dĺžka by však mala siahať maximálne do dvoch tretín fyzickej výšky človeka.

Avatar
Juven
Podobné články