Lyžiarska sezóna sa blíži aj keď pandémia stále spôsobuje vrásky na čele nielen podnikateľom v cestovnom ruchu, ale aj ľuďom, ktorí by už radi mali naplánovanú dovolenku spojenú s lyžovaním. Na druhej strane ak aj nie u nás, tak niekde v susedných krajinách, kde majú opatrenia často väčšiu logiku, sa určite lyžovať dať bude. Aspoň ak je človek zaočkovaný. A čo náš cestovný ruch? To už je na inú debatu.

Dobrý technický stav auta je základ, ale nie je to všetko

Obzvlášť ak idete na lyžovačku autom niekam ďalej, nie je potrebné mať v poriadku len výbavu na lyžovanie, ale aj auto. Takže by ste si mali minimálne skontrolovať, či vám svietia LED H4 a ostatné potrebné žiarovky, skontrolovať prevádzkové kvapaliny a nechať si zmerať aj autobatériu. Tej môže totižto mráz uškodiť. Hlavne ak už má pár rokov za sebou.

A potom nasleduje už spomínané balenie. Na to si treba tiež dávať pozor. Možno sa teraz čudujete, čo je na balení také extra, že kvôli tomu treba písať takýto článok? Veď najhoršie, čo sa vám môže stať, je, že si zabudnete nejakú časť lyžiarskej výbavy, ktorú si však v stredisku jednoducho dokúpite.

Venujte zvýšenú pozornosť svojej batožine

Na mysli však máme bezpečnosť. Môžete mať síce riadiacu jednotku ABS a ostatnú bezpečnostnú výbavu auta v top stave, ale to nie je všetko. Aj batožina môže byť nebezpečná. Robia to hlavne páry, ktoré idú na lyžovačku vo dvojici a majú tak zadné sedadlá v aute voľné. Keďže sa im nechce montovať strešný nosič, jednoducho sklopia zadné sedačky a celú batožinu vrátane lyžiarskeho vybavenia „nahádžu“ do interiéru.

V prípade nehody však pred takouto posádkou auta stojí nezdolateľný nepriateľ, fyzika. V okamihu nárazu (a kľudne to môže byť aj pri nízkej rýchlosti, napríklad 50 km/h) auto zastaví, ale neupevnené predmety vo vnútri „pokračujú“ ďalej. Lyže sa tak zväčša zavŕtajú do predných sedadiel a ostatné vybavenie doslova lieta v kabíne.

Následky? Zničený interiér auta je najmenším problémom. Horšie sú naozaj ťažké zranenia. Hlavne v nebezpečnej oblasti hlavy a krčnej chrbtice. Ohrozené v takomto prípade teda nie je len zdravie, ale aj samotné životy posádky. Stojí to za tých pár ušetrených minút, ktoré by ste strávili montovaním toho strešného nosiča alebo aspoň dôkladným ukotvením batožiny v interiéri?

Zdroj obrázka:

Autor: Vera Petrunina / Shutterstock.com

Avatar
Juven
Podobné články