Behanie v lete je pre mnohých ľudí oveľa náročnejšie. Niet sa však čomu diviť, keďže teplo dokáže naše telo i fyzický výkon poriadne ovplyvniť. Zistite, na čo si dať pozor, aby vám pôžitok z behu nepokazili ani vysoké teploty. 

1. Nezabudnite na priedušné oblečenie

Výhodou behania v lete je to, že stačí nasadiť bežecké tenisky, tričko, kraťasy a môžete ísť. Nemusíte sa baliť do viacerých vrstiev a lámať si hlavu nad tým, či ste to predsa len neprehnali. Hoci sa môže zdať, že na bežeckom oblečení počas letných mesiacov až tak nezáleží, nie je to pravda. Aby ste si beh užili, je dôležité, aby spoľahlivo odvádzalo pot a bolo priedušné. 

Vyberte si preto kúsky z funkčných materiálov, ktoré zabezpečia, že sa vaše telo nebude prehrievať. Bavlnené oblečenie v tomto prípade nie je príliš šťastnou voľbou. Je to kvôli tomu, že bavlna nedokáže odvádzať vlhkosť a nie je veľmi priedušná. Vyhnite sa tiež obtiahnutému oblečeniu. Zoberte si radšej voľnejšie kraťasy i tričko. Tie sa postarajú o lepšiu cirkuláciu vzduchu okolo vášho tela.

2. Dodržiavajte pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu je dôležité po celý rok, no v lete dvojnásobné. A to najmä vtedy, ak sa chystáte športovať. Keď je horúco, naše telo stráca oveľa viac tekutín. Preto mu ich treba pravidelne dopĺňať. Nezabudnite na to myslieť už pred vybehnutím.

Zdroj: bigstockphoto.com

Ak sa chystáte na dlhší vytrvalostný beh, zoberte si so sebou aj fľašu s vodou. Hoci sa vám môže zdať, že to vydržíte aj bez nej, neriskujte a tekutiny radšej pravidelne dopĺňajte. Vyhnete sa tak slabosti či úplnému vyčerpaniu po dobehnutí. 

Najlepšie je piť čistú vodu, no po behu si môžete dopriať aj niečo ochutené alebo kvalitný ovocný džús. Rýchle cukry v takejto podobe vám môžu pomôcť s doplnením energie. 

3. Pozor na slnko

Počas letných mesiacov by vo vašej bežeckej výbave určite nemali chýbať krém na opaľovanie, slnečné okuliare a nejaká pokrývka hlavy. Aj keď tú niektorí neodporúčajú, keďže môže zabraňovať odvádzaniu tepla z tela. Ak však nebudete behať len v tieni, určite si ju vezmite. Predsa len, ani úpal nie je veľmi príjemný. 

Samozrejmosťou by mali byť tiež slnečné okuliare alebo športový šilt. Nielenže si tak ochránite zrak, ale bude sa vám behať príjemnejšie, keď nebudete musieť neustále žmúriť.

V neposlednom rade sa namažte poriadnou vrstvou opaľovacieho krému. Ideálne aspoň s SPF 30. Počas leta sa môžete spáliť aj vtedy, keď sa vám zdá, že je pod mrakom.

Zdroj: unsplash.com

4. Behajte v správny čas

Aby ste si beh v lete naozaj užili, je dôležité chodiť behať v správny čas. Snažte sa svoj harmonogram upraviť tak, aby ste mohli vybehnúť skoro ráno alebo neskoro večer. Počas horúcich dní sa určite vyhnite prehnanej aktivite v čase obeda. Ak inú možnosť nemáte, snažte sa vybrať aspoň nejakú tienistú trasu v lese. 

Teplote takisto nezabudnite prispôsobiť aj intenzitu tréningu. Je normálne, že počas horúčav nedokážete behať tak rýchlo ako bežne, alebo vám stačí menej kilometrov. Počúvajte svoje telo a nežeňte ho do extrémov, pretože v kombinácii s vysokými teplotami sa vám to môže nepríjemne vypomstiť. 

Avatar
Juven
Podobné články