Máte zaujímavý podnikateľský nápad, no nemáte dosť peňazí na to, aby ste ho zrealizovali? Poradíme vám, ako môžete potrebný kapitál získať.

1. Podnikateľský úver

Podnikateľský úver je jednou z najlepších možností, ako financovať štart, no aj rozšírenie podnikania. Vybrať si môžete hneď z niekoľkých druhov pôžičiek. Niektoré vám banka poskytne len na konkrétny účel, iné sú neviazané a môžete s peniazmi naložiť, ako chcete. Maximálna výška úveru závisí od toho, v akom odvetví podnikáte. 

Väčšina bánk má v ponuke aj špeciálne úvery pre začínajúcich podnikateľov. Spolu so žiadosťou však v tomto prípade predkladáte aj vypracovaný podnikateľský zámer a finančný plán. Oba dokumenty slúžia na to, aby banka vyhodnotila, či má vaše podnikanie potenciál a je bezpečné požičať vám. Dajte si preto na vypracovaní podnikateľského zámeru aj finančného plánu záležať. Ak neviete, ako na to, nechajte si poradiť od niekoho skúsenejšieho.

Zdroj: pexels.com

2. Investor

Ak podnikateľský úver nechcete alebo vám žiadosť zamietli, môžete si skúsiť nájsť investora. To je celkom „tvrdý oriešok“ (najmä na Slovensku), no ak máte naozaj zaujímavý nápad, nie je to nemožné. Svoje šance zvýšite, ak ponúkate produkt alebo službu, ktorá má potenciál uspieť aj v zahraničí. 

Na to, aby ste nejakého investora pre svoj projekt našli, je dôležité zúčastňovať sa rôznych prednášok, workshopov či konferencií pre začínajúcich aj skúsených podnikateľov. Snažte sa pravidelne zoznamovať s novými ľuďmi a budovať sieť kontaktov. A ak niekoho vhodného nájdete, nebojte sa ho osloviť.

Ak sa investorovi váš nápad zapáči a bude v ňom vidieť potenciál, rád potrebné peniaze poskytne. Nejde však len o dobročinný skutok. Získa tým určitý podiel vo vašej firme (na ktorom ste sa vopred dohodli) alebo percento zo zisku.

3. Crowdfunding

Crowdfunding je čoraz populárnejší spôsob, ako získať peniaze na realizáciu rôznych podnikateľských nápadov. Funguje podobne ako klasická peňažná zbierka. Rozdiel je však v tom, že za darované peniaze môžu prispievatelia neskôr získať napríklad hotový produkt či poukážku na vami vytvorenú službu.

Zdroj: pexels.com

Aj týmto spôsobom sa dá získať slušný základ, potrebný na rozbeh. Nie vždy je však takáto zbierka úspešná. Jej úspech závisí najmä od toho, čo chcete z vyzbieraných peňazí vytvoriť a aký to bude mať pre ľudí prínos. Crowdfunding využívajú hlavne začínajúci spisovatelia, umelci či ľudia, ktorí majú nejaký inovatívny a užitočný nápad, no jeho realizácia je príliš drahá.   

Konečnú sumu ovplyvňuje aj to, ako svoju kampaň propagujete. Veľkú silu majú v tomto prípade sociálne siete. Ideálne je, ak už o svojej značke, prototype produktu či o nápade dávate vedieť svetu dlhší čas a máte na niektorej zo sociálnych sietí vybudovanú solídnu fanúšikovskú základňu. 

4. Rodina a známi 

Ak vás ani jedna možnosť nezaujala alebo ju nemôžete využiť, ešte stále sa môžete obrátiť na rodinu alebo známych. I keď takáto pôžička nie je vždy najlepším riešením, má svoje nesporné výhody. Tou najväčšou je, že rodina či kamaráti od vás, pravdepodobne, nebudú žiadať vrátenie peňazí aj s úrokmi. 

Aby ste si však zbytočne nenaštrbili vzťahy, ešte predtým, než o pôžičku požiadate, si poriadne premyslite svoj podnikateľský plán. Zhodnoťte, či má naozaj potenciál a či sa vám investícia v budúcnosti vráti. A aj keď ide o vašich blízkych, nepožičiavajte si príliš veľkú sumu a splátkový kalendár poctivo dodržiavajte. Udržíte si tak dobré vzťahy a tiež ich dôveru vo váš podnikateľský nápad. 

Avatar
Juven
Podobné články