Cestovanie s karavanom či obytným prívesom láka čoraz viac ľudí. Takýto spôsob poskytuje veľa slobody a iný zážitok z dovolenky. Radi by ste to skúsili aj vy? Zistite, na čo netreba zabudnúť, aby ste si cestovanie karavanom alebo obytným prívesom naozaj užili.

Čo si vybrať? Karavan alebo obytný príves? 

Na otázku, či je lepší karavan alebo obytný príves, sa nedá jednoznačne odpovedať. Oba typy majú svoje pre a proti. Výber závisí od vašich plánov a preferencií. 

Obytný príves môžete od auta kedykoľvek odpojiť a ísť pohodlne na výlet či zaparkovať kdekoľvek v meste. Musíte však počítať s tým, že k nemu potrebujete silnejšie auto. Navyše sa horšie ovláda a jazda s ním je pomalšia. 

Karavan, na druhej strane, poskytuje viac pohodlia. Je rýchlejší, priestrannejší a všetko potrebné máte vo vnútri. Nevýhodou je, že jeho požičanie je celkom drahé.

Na čo nezabudnúť pred tým, než vyrazíte?

Či už vyrazíte na dovolenku s karavanom alebo obytným prívesom, je tu zopár vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť:

1. Poriadne sa pred cestou pripravte

Predtým než sa vydáte na cestu, vyskúšajte si, ako vám šoférovanie karavanu či auta s prívesom ide. Nie je to také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Veľa vecí je iných, napríklad dĺžka brzdnej dráhy, obiehanie či jazda v zákrutách.

Nezabudnite ani na držiak na mobil do auta, ak chcete využívať navigáciu v smartfóne. Predsa len aj samotné šoférovanie vám dá zabrať, tak nech sa nemusíte trápiť ešte aj tým, že poriadne nevidíte, kam máte ísť.

Zdroj: bigstockphoto.com

Myslite aj na povinnú výbavu a informujte sa, aké sú podmienky v krajinách, do ktorých sa chystáte, alebo ktorými budete prechádzať. Takisto si skontrolujte, či máte všetky dokumenty k autu. Pre prípad núdze môžete pribaliť aj nejaké náradie na rýchlu opravu. 

2. Oboznámte sa so zákazmi

Vždy sa oboznámte so zákazmi v krajine, v ktorej momentálne ste, alebo cez ktorú prechádzate. Vyhnete sa tak zbytočnej pokute. Na karavany aj obytné prívesy sa vzťahujú rôzne obmedzenia. Napríklad ich nemôžete zaparkovať, kde chcete, ale len na miesta pre nich vyhradené. 

V Európe je najjednoduchšie odstaviť automobil v kempe, v Nemecku je jednou z možností aj tzv. Stellplatz. Ide o spevnenú plochu na dlhšie státie pre karavany aj obytné prívesy. Na rozdiel od kempu je však zadarmo. 

3. Zistite ponuku kempov 

Keďže kempy budete pravdepodobne využívať najčastejšie, aspoň trochu si naštudujte ich ponuku vo vašej cieľovej destinácii. Zistíte tak, ktoré spĺňajú vaše požiadavky a zapadajú do plánu vašej cesty. Navyše sa vyhnete tomu, že ostanete stáť niekde, kde je to zakázané.

Kempy si nemusíte rezervovať niekoľko týždňov pred cestou. Váš program môže ostať spontánny. No aspoň deň pred príchodom doň zatelefonujte alebo im napíšte, aby ste zistili, či majú ešte voľné. 

Zdroj: bigstockphoto.com

Počas hlavnej sezóny sa populárnejšie a lepšie kempy rýchlo obsadia. V tomto prípade je lepšie rezervovať si miesto dopredu. Najmä, ak sa chcete zložiť niekde pri jazere či inom atraktívnom mieste.

4. Zoberte celú rodinu alebo kamarátov

Aby bola dovolenka karavanom či obytným prívesom naozaj dobrodružstvom, zoberte na ňu celú rodinu. Uvidíte, že aj menšie deti to bez problémov zvládnu. A ešte to pre ne bude aj zábava. Ak si vyberiete správny karavan či obytný príves, komfort si užije každý člen rodiny. 

Ak rodinu ešte nemáte, pozvite svojich kamarátov. Pokojne vyrazte aj na viacerých karavanoch a uvidíte, že dovolenku si naozaj užijete.

Avatar
Juven
Podobné články