Slovensko je v popredí celosvetových rebríčkov v úmrtnosti na srdcovo-cievne choroby. Najčastejšou príčinou úmrtia u nás teda naďalej zostávajú srdcovo-cievne ochorenia. Problémy so srdcom a cievami začínajú u ľudí skôr, ale aj napriek lepším číslam v porovnaní s minulosťou faktom zostáva, že Slováci sú jednoducho známi „kardiaci“.

Prečo je tomu tak? Pretože prevencia stále kríva a rizikové faktory nebolia a nemajú príznaky. Ľudia ich preto ignorujú. Napríklad vysoký krvný tlak (hypertenzia) patrí k problémom, o ktorých sa niekedy dozvieme až neskoro, a to vtedy, keď spôsobí napríklad cievnu mozgovú príhodu, zlyhávanie srdca, poruchy funkcie obličiek a ďalšie. Ak vyslovene nedbáme na jeho kontrolu, nemusíme si ho inak všimnúť, lebo hypertenzia nebolí. Navzdory tomu patrí k zabijakom a ročne ju v našej krajine diagnostikujú viac ako 30-tisícom Slovákom.

Hlavné faktory spôsobujúce ochorenia

Obavy vyvoláva fakt, že stále neklesá počet nových infarktov a mozgových porážok. S vekom tieto čísla rastú, a to relatívne priskoro. Až deväť z desiatich Slovákov má minimálne jeden rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárneho ochorenia. Hlavnými faktormi, ktoré spôsobujú tento typ ochorení sú fajčenie, nedostatok fyzickej aktivity, nadváha a obezita, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cholesterolu či zlá životospráva. Problémy so srdcom a vysokým krvným tlakom, sa zobrazujú aj v rebríčku najpredpisovanejších liekov. Najbežnejšie diagnózy zo skupiny chorôb obehovej sústavy, ktorými trpíme, sú napríklad chronická ischemická choroba srdca, mozgový infarkt, srdcové zlyhanie, predsieňová fibrilácia, hypertenzia či akútny infarkt myokardu. Ich výskyt je tak častý, že sa dosť vysoko umiestňujú v rebríčku najčastejších príčin hospitalizácií.

Stúpa miera obezity, rastie počet diabetikov

Poznáme aj činitele, ktoré prispievajú k zhoršeniu stavu so srdcovo-cievnymi ochoreniami u Slovákov. Stúpa miera obezity, narastá počet diabetikov a znižuje sa fyzická aktivita hlavne u mladých ľudí, ktorých viac láka fajčenie. Problémom je tiež nedostatok konzumácie ovocia, zeleniny a rýb. Ťažkosti nastávajú pri hodnotení kvality životosprávy a celkového života priemerného Slováka. Lekári k tomu hlasno prízvukujú slová o nedostatočnej najmä primárnej, ale i sekundárnej prevencii.

Pridávajú aj veľký výkričník, pretože čoraz viac detí, najmä v období puberty je obéznych. Hlavnú príčinu na tom nesie stravovanie v rýchlych občerstveniach, nekvalitné potraviny s vysokým obsahom cukrov a tukov a vysedávanie pred televízorom alebo počítačom. Znižuje sa veková hranica detí, ktoré skúšajú, ako chutí prvá cigareta a dožičia si alkohol, pričom nepočítajú s tým, že táto cesta vedie priamo do ambulancií.

Vieme si poradiť

Srdce sa nám poďakuje, keď mu doprajeme pozitívnu zmenu stravovacích návykov. Nebude to také dramatické, ani ak sa zredukujú tuky, zníži sa príjem soli, ľudia sa začnú hýbať, vždy keď to len pôjde a prestaneme zažívať stresové situácie na dennom poriadku. Okrem toho by sme si mali dopriať dostatok kvalitného spánku. Keď toto všetko zvládneme, Slovensko sa dostane z nelichotivých pozícií a zvýši sa kvalita zdravia obyvateľstva. Za vysokými číslami stoja tiež faktory, ktoré sa nedajú ovplyvniť a nič s nimi neurobíme. Ide napríklad o vek alebo genetickú predispozíciu. Existuje predpoklad, že ak pokrvný príbuzný trpel ochorením srdca a ciev, tak riziko možnosti ochorenia jeho detí stúpa. Viac ohrození sú v tomto prípade muži po 50-tke a ženy po období menopauzy.

Prevencia sa začína ochotou počúvať

Nikto by nemal ignorovať preventívne prehliadky, hlavne ak je v rizikovom veku 50+. Vyšetrenie sa v takomto prípade zameriava na identifikáciu rizikových faktorov, ktoré stoja napríklad za aterosklerózou, vysokým krvným tlakom, poruchou rytmu srdca a podobne. V prípade nedobrých výsledkov potom všeobecný lekár pošle pacienta na odborné vyšetrenie, čo v konečnom dôsledku môže predznamenávať doživotnú starostlivosť zo stany kardiológa.   

Hypertenzia

Vysoký krvný tlak, odborne hypertenzia, sa vo vyspelých krajinách vyskytuje u 15-20 percent populácie, vo veku nad 60 rokov až u polovice obyvateľstva. Vo vyspelých krajinách sa vyskytuje hypertenzia až u 90 percent obyvateľov, ak sa dožijú dlhovekosti. Zvykne sa hovoriť, že polovica ľudí na svete má hypertenziu, z nich polovica o tom ani netuší. Z tých, čo vedia, sa polovica nelieči a z liečených je polovica liečená nesprávne. Jednoducho povedané, len jedna osmina ľudí postihnutých hypertenziou je správne liečených. Hodnoty krvného tlaku sa uvádzajú  v milimetroch ortuti. Táto jednotka sa označuje ako mm Hg. Hypertenzia nastáva vtedy, ak je krvný tlak dlhodobo v hodnotách nad 140/90 mmHg, prípadne u diabetikov nad hodnotami 130/90 mmHg. V boji proti hypertenzii zastáva prvé miesto  zmena životného štýlu. Dostatok pohybu, kvalitná strava obsahujúca veľa ovocia a zeleniny, redukcia telesnej hmotnosti, skoncovanie s fajčením a zníženie stresu sú prvé kroky, ktoré treba urobiť. Ak sú potrebné lieky, môže lekár ich dávky držať na minimálnych hodnotách v prípade, že je pacient uvedomelý a skutočne prešiel zmenou tempa. Úspechom v liečbe je disciplína, pozitívny vzťah medzi lekárom a chorým a dodržiavanie dlhodobého užívania liekov.

Rizikové faktory

S vysokým krvným tlakom sa s najväčšou pravdepodobnosťou stretneme v období zrelého veku. Nie je to však choroba seniorov, pretože ak je človek v práci pod dlhodobým stresom, má katastrofálnu životosprávu, je imúnny voči aktívnemu pohybu, je načase dať si odmerať tlak a začať niečo robiť. Rizikové faktory delia odborníci na nemodifikovateľné, teda neovplyvniteľné, a modifikovateľné, teda tie, ktoré sa dajú zmeniť. Medzi najrizikovejšie faktory vzniku arteriálnej hypertenzie sa radí nadváha, prejedanie sa, zvýšený príjem soli, nadmerné pitie alkoholu, nedostatok pohybu, sedavý spôsob života, inzulínová rezistencia, nedostatok horčíka, draslíka a vápnika, znečistenie vonkajšieho prostredia, fajčenie a stres. Tieto vplyvy možno regulovať. Lenže poznáme aj tri neovplyvniteľné rizikové faktory. Prvým je vek. Teda čím je človek starší, tým sa úmerne zvyšuje riziko srdcovo-cievneho ochorenia. Ženy sa s ním stretávajú spravidla vo veku 65 rokov, muži vo veku 55 rokov. Druhým je pohlavie. Mužov trápia srdcovo-cievne ochorenia oveľa viac ako ženy. Tretím faktorom, najvážnejším, je dedičnosť. Ak srdcovo-cievne ochorenia postihujú rodičov, ktorí podľahli na infarkt alebo mozgovú mŕtvicu, riziko u ich detí výrazne rastie.

Hmotnosť je dôležitá, pohyb ešte viac

Kvantum obéznych ľudí trpí vysokým krvným tlakom najmä kvôli svojej ručičke na váhe. Lekári im teda  ako súčasť liečby odporúčajú znížiť váhu. U pacientov, ktorí sa nadbytočných kíl zbavia veľakrát dochádza k výraznej náprave ich zdravotného stavu. K ideálnej váhe sa dá najrýchlejšie dostať fyzickou aktivitou. Priemerný dospelý človek by mal venovať cvičeniu aspoň 150 minút týždenne, a to v miernom tempe. Pri hypertenzii sa odporúča zvýšiť intenzitu cvičenia, kardio je dobré doplniť o silový tréning.

Zdravie na tanieri

Strava dokáže ovplyvňovať krvný tlak. Neprospieva mu nič mastné, ťažké a slané. Extra pozornosť vyvoláva soľ, pretože obsahuje sodík. Denne by mal človek prijať 2 300 miligramov soli, no Slováci si jej doprajú oveľa viac.Naopak v jedálničku sú vítané ovocie, zelenina, celozrnné potraviny a tie s nízkym obsahom tukov. Plus jedlá s vysokou hodnotou horčíka, vápnika a antioxidantov. Pozitívne účinky majú rovnako probiotické baktérie nachádzajúce sa v jogurte a iných fermentovaných výrobkoch.

Stopka cigaretám, alkohol s mierou

Je dokázané, že keď sa človek zriekne cigariet, krvný tlak na krátko poklesne. Skoncovanie s cigaretami má množstvo výhod, pretože utlmené chuťové poháriky, nútia jedlo viac soliť a príjem sodíka je omnoho vyšší. Malá dávka alkoholu môže mať na krvný tlak priaznivý účinok, nekontrolovateľné nadmerné pitie má presne opačný efekt.

Bez stresu a v pohode

Stres dokáže zvýšiť krvný tlak, či už krátkodobo alebo dlhodobo. Spolu s rozčúlením u väčšiny ľudí majú za následok, že tlak rýchlo vyletí do vysokých hodnôt. Odborne sa tento stav nazýva situačná hypertenzia. Akútne zvýšenie tlaku pociťujú pri strese aj tí, ktorí sa na neho liečia a poctivo užívajú lieky. Tie tlak síce udržia pod kontrolou, no napriek tomu sa pri strese prudko zvýši. Pri rýchlom životnom tempe je kardinálne nájsť si čas na relax. Možností je veľa, napomôže hudba, meditácie, šport, čítanie či prechádzky v prírode.

Kávičkári

Veľa kofeínu sa negatívne odráža na hodnotách tlakomeru. V priemere 3 kávy denne nezaškodia, viac už predstavuje nebezpečenstvo. Veľa ľudí žije v domnienkach, že káva má negatívny vplyv na srdce a cievy, keďže zvyšuje tlak krvi. Áno, je to tak, ale iba pri nízkych koncentráciách, pretože v tých vyšších sa kofeín vstrebáva rýchlejšie, rozširuje cievy, a tak sa krvný tlak nezvyšuje. Zvýšenie krvného tlaku môže byť viditeľné napríklad u ľudí, ktorí pijú kávu z času na čas. To ukazuje, že ich telo nie je na kofeín privyknuté. U zdravých ľudí s normálnym tlakom krvi priemerná konzumácia kávy na dennej báze krvný tlak neovplyvní.

Energia v plechovke, výbuch tlaku

Samostatnou kapitolou sú energetické nápoje, ktoré sa vonkoncom neodporúčajú piť. Obsahujú totiž nadmerné dávky kofeínu, ďalšie stimulanty ako je taurín, zvyšujú krvný tlak a riziko nepravidelného srdcového tepu. Lekári zistili, že dokážu zdvihnúť horný tlak krvi až o 3,5 bodov a poškodiť srdce. Pitie energetických nápojov spôsobuje predĺženie tzv. QT intervalu, čo je porucha elektrickej činnosti srdca, ktorá má za následok náhle arytmie. Človeka následne trápi nepravidelný pulz, ktorý môže mať fatálne následky.

Málo spánku, vysoký tlak  

Spánkové problémy stoja za akútnymi aj chronickými poruchami s krvným tlakom. Tí, ktorí majú noci bez pokojného spánku sa častejšie prejedajú, priberajú a sú v strese. Ak sa k tomu pripočíta únava a psychická nepohoda, výsledkom je jasná hypertenzia.

Avatar
Juven
Podobné články