Atletická noha je všeobecný názov pre infekcie kože na nohách, ktoré spôsobuje skupina plesní nazývaná dermatofyty. Dobre sa im darí v teplom a vlhkom prostredí, ako sú šatne, sprchy, obuv a ponožky, takže si žijú aj na vašich nohách, ak tam nájdu podobné podmienky.

Atletická noha sa obvykle objavuje medzi prstami, môže však postihovať aj chodidlo a jeho okraje.

Príznaky a liečba

Plesňou infikovanú kožu môžu napádať aj ďalšie mikroorganizmy, napríklad baktérie, a spôsobovať ďalšie príznaky, ako napríklad svrbenie a pálenie pokožky prstov a nôh, praskliny a mokvanie medzi prstami nôh, pľuzgiere a tiež zápach nôh. Atletická noha zvyčajne spôsobuje šupinatú červenú vyrážku. Tá sa vyskytuje najprv medzi prstami. Svrbenie je najhoršie hneď po vyzutí topánok a ponožiek. Atletická noha predstavuje nepríjemné a infekčné ochorenie, pri včasnom podchytení a liečbe sa však môže rýchlo zahojiť. V prípade mierneho ochorenia stačí používať voľnopredajnú protiplesňovú masť. V neskorších štádiách nastupujú antifungálne lieky a tiež silnejšie topické antikymotiká. Účinné látky, ktoré sa používajú na liečbu atletickej nohy, sú bifonazol a klotrimazol. Na atletickú nohu pomôže aj namočenie nôh do slanej vody alebo do zriedeného octu.  

Dôležitá je prevencia

Ako pri mnohých iných ochoreniach aj v prípade atletickej nohy je dôležitá prevencia. Pravidelné vymieňanie ponožiek by malo byť úplnou samozrejmosťou, odporúča sa udržiavať nohy v suchu a to najmä medzi prstami. V prípade, že sa vám potia nohy, ideálne je vymieňať si ponožky dvakrát denne. Vyberajte si kvalitnú obuv a vyhýbajte sa syntetickým materiálom. Po umytí nôh použite púder. Na verejných miestach, napríklad na plavárni či kúpalisku, noste vodotesné topánky.

Avatar
Juven
Podobné články