Stavba či rekonštrukcia rodinného domu je pomerne namáhavý a často aj zdĺhavý proces. Ak práve staviate, alebo sa chystáte rekonštruovať svoj rodinný dom, zopár vrások na čele vám môže ušetriť premyslený výber stavebných materiálov.  

Pri výbere materiálu na stavbu domu neexistujú žiadne obmedzenia, rovnako ako pri výbere vonkajšej omietky. Vonkajšia omietka domu musí denne odolať rôznym nepriazňam počasia. Od ostrých slnečných lúčov, cez dažde, sneh a krupobitia, až po nárazové vetry a tuhé mrazy. Omietka domu plní náročnú funkciu – chráni obalovú konštrukciu domu, no ovplyvňuje aj celkový charakter stavby a jej konečný vizuálny efekt. Architekti, projektanti a stavebníci sa dnes zhodujú nielen v trende jednoduchosti pri výstavbe rodinných domov, ale aj v čistých líniách na fasádach domov.

Krásna fasáda  

Výber fasádnej omietky má byť prispôsobený podkladu. Špeciálnu pozornosť venujte vlhkosti a potom zvoľte prísady, ktoré zlepšia jej parametre. Neopomeňte vodotesnosť, rezistenciu voči soli, tuhnutie, mrazuvzdornosť, priľnavosť k povrchu, disperziu, poréznosť a iné. Vonkajšia omietka má významný vplyv aj na tepelnoizolačné vlastnosti obvodového muriva domu. Hodnotu tepelného odporu muriva je možné zlepšiť aplikáciou tepelnoizolačnej omietky.

Špeciálnu pozornosť je dobré venovať aj detailu sokla. Silikátové omietky alebo omietky s obsahom vodného skla dokážu vytvoriť sokel bez tepelných mostov. Z prírodných materiálov na sokloch obzvlášť vynikne pieskovec, bridlica, andezit, travertín, kamenivo, žula a iné materiály. Zaujímavé vizuálne efekty vytvorí aj mozaiková omietka z farebných kamienkov. Pri každom variante je však dôležitá účinná izolácia a odborná aplikácia, aby fasáda domu bola nielen krásna, ale aj kvalitná.  

Fasádne obklady

Aj na murované domy je možné použiť obklad z prírodných materiálov. V kurze sú aj drevené obklady, z ktorých sa obvykle stavajú dvojplášťové a odvetrávané fasády. Použiť je možné smrek, jedľu, borovicu, smrekovec či termodrevo so zníženou nasiakavosťou. Z listnatých drevín je to dub či agát a z exotických drevín sa používa sibírsky smrekovec, škandinávsky smrek či červený céder, ktoré upútajú na prvý pohľad.

Drevené fasády na domoch uprednostňujú najmä ekologicky zmýšľajúci ľudia. No aj vláknocementové fasádne dosky pozostávajú zo surovín priateľských k životnému prostrediu a navyše, nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. Vláknocementové fasádne dosky sú obvykle veľkoformátové, tvorí ich cement, mletý vápenec, vlákno, voda a vzduch. Sú pevné, nehorľavé, stálofarebné, odolné proti mechanickému poškodeniu a premenlivým poveternostným podmienkam.

Ak patríte k tým, ktorým učarovala hlina, na fasádu svojho domu môžete zvoliť aj tradičný tehlový obklad. Tento prastarý prírodný materiál sa vyznačuje dlhou životnosťou a výbornými izolačnými vlastnosťami. Keď sa rozhodnete pre fasádu z lícových tehál, vyberať môžete z rôznych farebných odtieňov a povrchových úprav, ktoré dokážu navodiť aj starobylý ráz. Páčia sa vám keramické fasádne platne? Tie majú dobrú odolnosť nielen voči nástrahám počasia, ale aj voči neželaným machom a lišajníkom. Na trhu sú k dispozícii v rôznych farbách a odtieňoch, orientované buď vo vodorovnom či zvislom smere.

Avatar
Juven
Podobné články