Kvety dodajú priestoru život, nehu, krásu, vôňu a farby. Živá zeleň vytvára v interiéri príjemnú atmosféru – izbové rastliny sú skvelým dizajnovým doplnkom našich domovov, vnášajú do nich pocit útulnosti.

Kvety prinášajú do našich obydlí krásu a pocit vitality. Navyše, izbové kvety čistia v priestore ovzdušie, vo vzduchu likvidujú formaldehyd a benzén, ktoré sa doň uvoľňujú zo stavebných materiálov, z náterov, z kobercov a z nábytku.

Nenáročné pestovanie

Pokiaľ ste sa rozhodli vyzdobiť svoju domácnosť kvetmi, môžete si vybrať zo širokej ponuky rôznych druhov bromélií, ktoré sú pestovateľsky nenáročné a veľmi efektné rastliny. Skvelo pôsobia jednotlivo, aj v menších skupinkách. Bromélie by však mali mať vždy mierne vlhký substrát a vodu aj v listovom lieviku, odkiaľ vyrastá súkvetie. Ideálnou rastlinou do panelákových bytov je kalanchoe, ktorá znesie sucho, teplo a nič sa nestane, keď ju aj zabudnete dlhšiu dobu zaliať. Je pestovateľsky nenáročná a jej opateru zvládne aj začiatočník, stačí dať pozor na preliatie substrátu. Kalanchoe veľmi pekne kvitne pomerne dlhú dobu. Po odkvitnutí sa ju však ďalej nevyplatí pestovať, o rok by totiž kvitla len veľmi málo.

Krehké krásavice

Begónie oddávna patria k veľmi obľúbeným izbovým rastlinám a aktuálne je o ne stále väčší záujem. Ich kvety, a často aj listy, sú skutočne nádherné. Pohľad na celé kvitnúce trsy begónií je zážitok. Táto rastlina si však žiada stále vlhký substrát, svetlé a teplé miesto. Množstvo kvetov závisí aj od toho, či je pravidelne hnojená. Použiť treba hnojivo na kvitnúce izbové rastliny a nezabudnite farbe kvetov prispôsobiť aj farbu črepníka, v ktorom ich budete pestovať. Antúrie milujú miestnosti s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Takisto im treba dopriať dostatok svetla, avšak nie priameho slnka. Je to elegantná rastlina milujúca haly a miestnosti, kde je dostatok priestoru. Rastlina je dlhoveká a každoročne bohato kvitnúca, no potrebuje pravidelný prísun živín.

Avatar
Juven
Podobné články