Trendy súčasnosti podporujú kreatívne steny, ktoré v každom priestore vytvoria jedinečnú atmosféru. V kurze sú nielen steny farebné, ale aj tapety, ktoré pôsobia ako umelecké diela a doslova dokážu interiér vizuálne modulovať. 

Mnoho majiteľov domov a bytov chce chladný či príliš jednoduchý interiér oživiť tapetami. Vďaka tapetám je možné vzhľad miestnosti rýchlo a účinne zmeniť. Domácnosť urobiť útulnejšiu, romantickejšiu, modernejšiu či originálnejšiu. Pri výbere tapiet však nepodceňte základné zákonitosti vzorov. Zvislé vzory miestnosť opticky skracujú, vodorovné ju opticky znížia. Drobné svetlé vzory priestor vizuálne zväčšia a veľké vzory či tmavšie tapety ho naopak zmenšia.

Ako vyberať tapety

Dnešné tapety sú hygienicky neškodné a ľahko sa udržiavajú v čistote. Pred tapetovaním však naneste na steny penetračný náter, ktorý zjednotí podklad a zlepší jeho nasiakavosť. Povrch stien musí byť hladký, suchý, pevný a nedrobivý. Tapety aplikujte len na steny, ktoré majú vyzretú omietku, aby materiál na ňu dobre a ľahko priľnul. Uvažujete nad papierovými, vinylovými, vliesovými alebo textilnými tapetami? Pri výbere tapiet nezáleží len na ich vzhľade, ale aj na materiáli, od ktorého sa odvíja spôsob aplikácie a údržby. Okrem antibakteriálnych vlastností sú súčasné tapety odolné aj voči oderu a tlaku. Sú nehorľavé, paropriepustnostné a schopné znášať dezinfekciu. Pokiaľ si vyberiete kvalitné tapety, tie sú stálofarebné a zmývateľné. Veľkou výhodou súčasných tapiet je aj ich jednoduchá možnosť odstránenia zo stien.   

Nová tvár priestoru     

Pri výbere tapiet do interiéru je dôležitý najmä pocit, ktorý vám motív na prvý pohľad sprostredkuje. Ak sa rozhodnete pre pestrú tapetu, zvyšnú časť priestoru ponechajte vo svetlých odtieňoch, aby ďalšie výrazné farby nenarušili dobrý dojem. Ideálne, ak farebnú tapetu použijete na jednu, maximálne na dve steny v miestnosti, aby ste priestor zbytočne farebne nepresýtili. Vo všeobecnosti platí, že veľké plochy si žiadajú výrazné vzory a naopak, malej izbe viac pristanú drobné vzory. Originálna tapeta s kvetinovými či rastlinnými vzormi vnesie do miestnosti čerstvý závan prírody, tapeta s pruhmi či s geometrickými vzormi skvelo oživí aj fádnejší priestor. Stena s tapetami dokáže pôsobiť decentne aj avantgardne, môže podporiť oddych i aktivitu. Aktuálne sú v trende najmä 3D vzory a reliéfne povrchy.

Avatar
Juven
Podobné články