Zmyslom stolovania nie je len rýchle naplnenie hladného žalúdka. Stolovanie je dobré vnímať aj ako príležitosť na komunikáciu s rodinou či stretnutie s priateľmi. Veď kto by odolal posedeniu pri pekne prestretom stole?      

Kuchyňa súčasnosti je technicky špičkovo vybaveným pracoviskom, ktoré dokonale slúži na prípravu pokrmov. Zároveň však môže vytvárať aj kvalitný obytný priestor, v ktorom sa dá nielen pohodlne variť, ale aj príjemne jesť a žiť. Všetci dobre vieme, že dôležitá je nielen príprava jedla, ale aj servírovanie a samotná konzumácia pokrmov. Preto prirodzenou súčasťou každej kuchyne je nielen praktická kuchynská linka a výkonné spotrebiče, ale aj dostatočne pohodlný stôl. Jedálenský stôl je miesto, kde si v pokoji môže vychutnať jedlo, posedieť a denne podebatovať celá rodina toľkokrát, koľkokrát jej to vyťaženosť a pracovné povinnosti dovolia.    

Komfortné stolovanie

Ani vy si neviete predstaviť kuchyňu bez tradičného jedálenského stola? Stôl môže byť štvorcový, obdĺžnikový či okrúhly. Pokiaľ sa rozhodnete pre štvorcový alebo obdĺžnikový tvar jedálenského stola, ľahko vyberiete ten správny. Dnešný trh ponúka tieto typy stolov v rôznych veľkostiach. Okrúhly stôl je síce náročnejší na priestor, no vo veľkej miestnosti výborne vynikne. Pred kúpou jedálenského stola si vopred určite miesto, kam ho chcete umiestniť a následne dobre zvážte rozmery. Existuje niekoľko alternatív, ako vyriešiť otázku stolovania v domácnosti. Či máte veľkú, alebo menšiu kuchyňu, pri výbere jedálenského stola vždy rozhodujú tri základné faktory – veľkosť, pohodlie a vzhľad.

Sklápací či vysúvací

Máte malú kuchyňu? Praktický a finančne nenáročný je sklápací stôl pripevnený na stene, ktorý v čase stolovania dokáže plne zastúpiť tradičný jedálenský stôl. Ak ho práve nepotrebujete, sklopený je nenápadný a takmer vôbec nezasahuje do priestoru. Sklápací stôl je tiež možné použiť ako pracovnú dosku či odkladaciu plochu počas prípravy jedál. No ešte úspornejším prvkom v kuchyni, čo sa miesta týka, je vysúvací stôl. Tento praktický typ stola sa v malých kuchyniach stáva čoraz žiadanejším a rozšírenejším prvkom. Vysúvací stôl obvykle býva zabudovaný priamo v kuchynskej linke a ukáže sa iba vtedy, keď ho skutočne potrebujete. Inak v priestore neprekáža ani jediným milimetrom.

Pohodlie a dizajn

Pri výbere akéhokoľvek jedálenského stola nezabudnite nato, že okrem pekného dizajnu má stôl ponúkať v prvom rade pohodlie. Jedálenský stôl má byť pevný, stabilný, najlepšie s oblými hranami. Doska jedálenského stola má byť hladká, príjemná na dotyk, odolná a ľahko udržiavateľná. Čo sa materiálov týka, aktuálne je najpreferovanejšie drevo. Ojedinelosťou v kuchyniach však nie sú ani kovové jedálenské stoly a stoly kombinované so sklom, ktoré vďaka tomuto číremu materiálu pôsobia maximálne efektne. No nech si vyberiete ktorýkoľvek materiál, dbajte nato, aby rohy stola a sedacieho nábytku boli zaoblené, najmä ak máte v rodine deti a aby jedálenská súprava štýlovo ladila aj s ostatným zariadením.     

Avatar
Juven
Podobné články