Kvalita a cena kuchynského zariadenia by mali byť zladené s cenou a významom samotného domu či bytu. Skôr, než sa rozhodnete investovať do tých najkvalitnejších či najdrahších produktov, zvážte, či ich naozaj potrebujete.

Ak si zariaďujete svoj prvý byt, ktorý je príliš malý na to, aby ste si v ňom založili rodinu a zotrvali v ňom dlhšie než pár rokov, nemá zmysel investovať do nezničiteľného kuchynského zariadenia. Je veľmi pravdepodobné, že nový majiteľ si bude chcieť zariadiť domácnosť podľa svojich predstáv, takže vašu snahu neocení. Na druhej strane, tí, ktorí už investovali kopec prostriedkov do kúpy či stavby rodinného domu, v ktorom hodlajú prežiť zvyšok svojho života, tí by nemali na kvalite šetriť. Nielenže tým ušetria peniaze potrebné na renováciu, ktorá nebude potrebná, ale ušetria si aj námahu a nepohodlie, ktoré je s každou prestavbou spojené. 

Investujte správne

Kuchyňa je miesto, kde môžete skvelo usporiť mnoho finančných prostriedkov reguláciou spotreby energií. Chladnička, sporák, varič, rúra na pečenie, umývačka riadu, varná kanvica, mixér a mnoho ďalších spotrebičov, ktoré sa v kuchyni denne používajú, sú hneď po vykurovaní druhým najväčším požieračom energií. Preto je namieste, aby ste už pri zariaďovaní kuchyne mysleli aj na ekonomickosť ich prevádzky. Kupujte výhradne kvalitné a efektívne pracujúce spotrebiče v energetickej triede A+++. I keď počiatočná investícia bude vyššia, bude vás hriať dobrý pocit, že šetríte životné prostredie a znížená spotreba energií sa odrazí aj na vašich účtoch za elektrinu. A tak, ako pri elektrospotrebičoch môžete ušetriť elektrickú energiu, vhodným výberom plynových spotrebičov môžete ušetriť aj plyn. Spotreba vody v kuchyni sa netýka iba ohrievačov vody. Spotrebu vody v domácnosti môžete obmedziť inštaláciu kvalitných vodovodných batérií a tiež používaním moderných umývačiek riadu a práčok, ktoré vodu využívajú efektívne a úsporne.

S citom aj s rozumom

Zariaďovanie domácnosti je ako manželstvo z rozumu. Viac ako svojimi túžbami a ideálnymi predstavami sa treba riadiť rozumom, skutočnými potrebami a reálnymi možnosťami. Keď sa ukáže, že niektoré nápady, ktorými ste sa nechali nadchnúť, sa do finančného či priestorového konceptu kuchyne nepomestia, treba sa ich vedieť vzdať. Iba tak uvoľníte cestu novým nápadom, ktoré budú možno ešte lepšie a prinesú riešenia, ktoré budú naozaj funkčné a praktické. Neznamená to však, že si musíte odopierať všetko, čo sa vám páči len preto, aby ste ušetrili zopár centov. Aby bol vlk sýty a aj ovca zostala celá, netreba sa vzdať v prospech úsporných riešení všetkého, čo ste si vysnívali. Doprajte si radosť z niekoľkých detailov, ktoré síce nie sú z praktického hľadiska nevyhnutné, no finančne vás nezruinujú a podporia pekné bývanie.

FOTO: MIELE     

Avatar
Juven
Podobné články