Užívať si na balkóne či terase ničím nerušenú pohodu, nasávať plnými dúškami čerstvý vzduch, zeleň, vône, farby a na chvíľu zabudnúť na povinnosti. To všetko je možné počas slnečných dní aj na malom priestore, ak sa zariadi premyslene.

Balkóny a terasy sa v lete radia medzi najnavštevovanejšie miesta našich domovov a často sa na určité obdobie stávajú našimi náhradnými obývačkami. Tento priestor je pre každý dom či byt ideálnym sezónnym útočiskom, preto si ho treba užiť dosýta. Leňošenie na balkóne či terase k teplému počasiu jednoducho patrí.

Pre chvíle pohody 

Relaxovanie či doslova prebývanie vo vonkajších priestoroch je v slnečných mesiacoch roka čoraz obľúbenejšie a vyhľadávanejšie. Každý balkón a terasa môže v sebe spájať prednosti pohodlia v interiéri s výhľadom na exteriér a pokiaľ sa vhodne zariadi, môže byť skvelým miestom pre každodenný oddych. No skôr, než začnete uvažovať nad novým vybavením svojho sezónneho relaxačného kútika, všimnite si podlahu. Nová podlahová krytina dodá priestoru druhý dych a každý nábytok na nej lepšie vynikne.  

Začnite od podlahy

Pokiaľ sa rozhodnete pre prírodné materiály, núka sa keramická dlažba, kameň či drevo, no čoraz obľúbenejšími sa ako podlahová krytina na balkóny a terasy stávajú aj kompozitné materiály a WPC dosky. K výhodám keramickej dlažby patrí dlhá životnosť, protišmyková povrchová úprava, mrazuvzdornosť a minimálna potreba údržby. Pokiaľ si vyberiete kamennú dlažbu, je dobré vedieť, že farebne nie je jednotná, preto každý jednotlivý kus pôsobí jemne odlišne, no jedinečne. Kamenná dlažba má vysokú odolnosť voči oteru a nepriaznivým vonkajším podmienkam. Drevo na balkóne či terase pôsobí veľmi prirodzene a štýlovo. Za najvhodnejší typ dreva na exteriérovú podlahu sa považujú exotické dreviny, z našich drevín je to červený smrek, sibírsky smrekovec a iné. Dosky je však potrebné ošetriť olejom, aby dosiahli čo najdlhšiu životnosť. Imitáciu dreva a prírodný dojem môžete navodiť aj drevoplastom. Podlaha z kompozitných dosiek pôsobí ako drevená, preto v súčasnom rebríčku obľúbenosti je tiež na špici. Materiálov a druhov exteriérových krytín na balkóny a terasy je nesmierne veľa. Pri voľbe však berte do úvahy najmä to, či je priestor zastrešený a akú následnú starostlivosť hodláte v budúcnosti vo svojom sezónnom oddychovom kútiku venovať podlahe.  

Praktické vybavenie 

Posedieť si na balkóne či terase plnej zelene je pre každodenný život tým najlepším oddychom. Zariadiť priestor tak, aby lahodil očiam a všetkým zmyslom chce len štipku taktiky a fantázie. Všetko sa začína nápadom. A potom treba už len vytrvať. Aby bol váš relaxačný kútik nielen pekný, ale aj pohodlný, exteriérový nábytok vyberajte podľa miesta, kde bude umiestnený. Pokiaľ naň bude pršať a svietiť prudké slnko, zvoľte kvalitný plast alebo kov s antikoróznou povrchovou úpravou. Pokiaľ bude nábytok pod strechou, môžete zvoliť drevo, najlepšie s odnímateľnými matracmi. Pri kúpe sezónneho nábytku je dobré myslieť aj na uskladnenie. Skladací stôl a stoličky sú vždy výhodou. Ak sa chystáte počas sezóny nábytok často premiestňovať, voľte ľahšie materiály. Z tohto pohľadu môže byť vhodný prírodný alebo umelý ratan. A priestor nezabudnite zútulniť pekným obrusom, dečkou a vankúšikmi. Medzi výsostne praktické dekorácie na balkóny a terasy patria taburetky či hojdacia sieť.  

Obklopte sa rastlinami 

Máte radi prírodnú scenériu? Obklopte sa rastlinami! Kvety a bylinky sú ideálnou voľbou. Na vytvorenie zelenej oázy na balkóne a terase postačia obyčajné alebo samozavlažovacie hranty, ktoré len položíte na zem, umiestnite na stojan či zavesíte na zábradlie. Osvieženie priestoru tiež sprostredkuje zeleň v závesných košíkoch a kvetináčoch. Typy rastlín vyberajte podľa toho, či sa stanovisko bude nachádzať v tieni, alebo na slnku a tiež podľa veľkosti ich vzrastu. Čo sa byliniek týka, škála je široká. Kľúčom pri výbere by mali byť tie najpotrebnejšie rastliny pre vás, ktoré radi používate v kuchyni. V našich podmienkach sa výborne darí oreganu, rozmarínu, tymianu, bazalke, levandule, mäte, medovke, materinej dúške, šalvii a mnohým iným bylinkám. Príjemné s užitočným spojíte aj pestovaním zelených vňatí. Čo sa kvetov týka, tie vyberajte podľa toho, či ich hodláte umiestniť na slnečnom mieste, alebo do chládku. Slnko milujú petúnie, pelargónie, oleandre, železníky a všetky suchomilné sukulenty. Stanovisko v tieni potrebujú begónie, fuksie či hortenzie.

FOTO: WESTWING

,,
Avatar
Juven
Podobné články