Milujete letné kúpanie? Takmer v každej záhrade sa dá vytvoriť vodná oáza, ktorá splní vaše sny o letnom kúpaní. Pokiaľ práve uvažujete nad jej zriadením, môžete očakávať skvelé osvieženie aj športové vyžitie počas celej sezóny.

Pohrávate sa s myšlienkou mať na záhrade rodinný bazén? Ak je pre vás neoddeliteľnou súčasťou horúcich letných dní voda, vo vlastnom bazéne si ju naplno môžete vychutnávať počas celej sezóny. Čo vám uľahčí rozhodovanie pri hľadaní toho pravého? Na úvod zvážte, či chcete bazén na vodné radovánky vašich ratolestí, alebo či ho chcete na plávanie. Podľa toho sa rozhodnite, aký veľký a hlboký bazén je pre vás potrebný. Na bežné využívanie bazéna postačí dĺžka štyri metre, plavecký bazén pre plavcov by mal disponovať dĺžkou aspoň šesť metrov a hĺbkou 1,5 metra. Hneď na začiatku však zvážte aj zastrešenie a tiež umiestnenie bazéna. Vodná oáza by sa mala nachádzať na najslnečnejšom mieste v záhrade.

Aký typ vybrať? 

Na výber máte medzi zapustenými a nadzemnými bazénmi. Plastový bazén z polypropylénu sa vyznačuje menej náročnou stavebnou prípravou, jeho životnosť sa odhaduje na približne pätnásť rokov. Montovaný bazén, ktorý sa vyznačuje rýchlou montážou, má steny z pozinkovaného plechu potiahnuté fóliami, ktoré vydržia asi päť rokov. Antikorový bazén z ušľachtilej ocele je odolný voči mrazu i korózii. Bazén z kvalitného akrylátu alebo laminátu má životnosť približne tri desaťročia, keramický bazén päť desaťročí a najdlhšiu životnosť majú železobetónové vane. A aby letné kúpanie či plávanie prinášalo celej rodine radosť a prebiehalo bez úrazov, pri ktoromkoľvek type bazéna dodržte viacero bezpečnostných zásad. Vlhké a klzké prostredie v okolí bazéna nezabudnite vybaviť protišmykovou dlažbou, alebo kamienkovým kobercom. Vstup do bazéna zabezpečte pevným rebríkom, ktorý má dostatočnú nosnosť. Pokiaľ sa rozhodnete pre schodíky, tie pokryte protišmykovou gumou a nepodceňte ani vhodné osvetlenie, ktoré oceníte pri večernom kúpaní. 

Filtračné systémy 

Na čistote vody v bazéne sa okrem dezinfekčných prostriedkov vo veľkej miere podieľa filtračný systém. Najčastejšie sa využívajú dva základné typy zariadení. Prvý je založený na zabudovanom systéme filtračných trubíc a druhý je realizovaný pomocou filtračnej jednotky. Úprava vody v bazéne býva často spájaná s dvoma termínmi – primárna a sekundárna technológia. Primárna technológia je určená predovšetkým pre väčšie objekty, pre bežné rodinné typy bazénov sa najčastejšie využíva sekundárna technológia.  

Zeleň v okolí

Nový rozmer trávenia voľného času, ktorý vám bazén poskytne počas celej kúpacej sezóny stojí zato. No príjemné chvíle môžete ešte väčšmi umocniť aj vhodným výberom zelene. Pri jej výsadbe však zohľadnite niekoľko dôležitostí. Svoju pozornosť upriamte na rastliny, ktoré znesú priame slnko a zároveň aj vyššiu vlhkosť. Vyberajte najmä rastlinné druhy, ktoré sú nenáročné a nevyžadujú postrek či hnojenie. Do blízkosti bazéna nevyberajte také druhy, ktoré opadávajú a zbytočne budú znečisťovať vodnú plochu. K rodinnému bazénu sa hodia rôzne okrasné druhy tráv, bambusy, zakrpatené ihličnany a solitérne dreviny – previsnuté kultivary cédra, tvarované cyprušteky či formované krušpány. Priestor vodnej oázy vhodne dotvoria mrazuvzdorné palmy a subtropické dreviny vo vegetačných nádobách, ktoré navyše môžete podľa aktuálnej potreby aj jednoducho premiestniť. A ak sa rozhodnete pre kvetinový záhon, ten umiestnite len z jednej strany bazéna. Okolie bazéna výsadbou zbytočne nepreplňte, aj tu platí, že menej je viac.

FOTO: Shutterstock

,,,
Avatar
Juven
Podobné články