Ahojte! Sľúbené pokračovanie článku Týždeň futbalistu by Rio Ferdinand – odkaz práve uzrelo svetlo sveta. Dočítate sa ako vyzerajú ostatné dni v týždni futbalistov Manchestru United, keď hrajú v stredu Ligu Majstrov hrajú a v sobotu zápas domácej Premier League. Pripravujú sa na Champions League inak ako na domácu súťaž? Ako vyzerá ich jedlo po sobotňajšom zápase? Kto dominuje v tréningovom zápase “mladí” vs. “starí”?

Štvrtok

Večer sme hrali zápas Ligy Majstrov. Nasledujúce ráno je hlavne o zotavení sa z večerného zápasu. Zvyčajne je to ľahký výklus, potom 20 minút bicyklujem a na záver súbor strečingových cvičení na celé telo. Samozrejme tento program je pre hráčov, ktorí hrali celý zápas. Zvyšok tímu má normálny tréning. Po strečingu ideme do bazénu, kde sme asi 30 minút, kde zľahka plávame alebo len tak sedíme. Pomáha to zo svalov odbúrať kyselinu mliečnu a uvoľniť svaly. Na záver tohto všetkého ešte zvyčajne idem na masáž.

Friday

Zajtra máme ligový zápas, takže potrebujeme znovu naštartovať telo. Tréning začína cvičeniami na rýchle nohy a potom nasleduje krátky zápas. Často to je “mladí” vs “starí”, čo je v podstate bombardovanie mladých. Po tréningu sa prirpavujeme na zápas v podstate rovnako ako v utorok. Obed, video, oddych a tak ďalej.

V mojich posledných troch sezónach v United som bol veľmi náchylný na zranenie chrbta a často som mal bolesti, takže ak som hral v stredu, pripojil som sa až v piatok v strede tréningu na “bago” so spoluhráčmi. Predtým som si dal pár roviniek zatiaľ, čo ostatní trénovali. Zvyčajne 8 krát od “16” po “16” (box to box). Na záver tréningu som sa pripojil do hry, kde som však nehral naplno a kontroloval som svoje pohyby. V médiách sa hovorilo, že David Moyes nás pretrénoval, ale to podľa mňa nebola pravda.

Nezáležalo na tom, či sme hrali vonku alebo doma, vždy sme išli na hotel. Po tréningu som si doma pospal a potom som išiel s tímom na hotel. Môje jedlo v piatok večer vyzeralo asi takto:

Tanier cestovín s kúskom boloňskej omáčky na vrchu a kuracieho mäsa alebo stejku a za čias “Fergieho” nízkotučné chipsy so zeleninou, napríklad brokolicou. Potom som mal puding a jeden kopček zmrzliny. Do mojej izby som si zvyčajne prepašoval jednu čokoládovú tyčinku alebo sušienky, ktoré som si dal v posteli.

Sobota

V zápasový deň som vstával okolo 7:30-8:00. Hneď po zobudení som išiel dole na raňajky a dal som si buď omeletu alebo volské oko s toastom. Potom ešte zvyčajne jogurt a banán. To bolo v podstate jediné, čo sme mali na výber. Niekedy som si dal namiesto vajíčok ovsené vločky. Predzápasové jedlo sme zvyčajne jedli 3-3,5 hodiny pred výkopom. Ak bol zápas 15:00 jedli sme o 12:00. Najhoršie boli televízne zápasy s výkopom 13:00. Vtedy sme preskočili raňajky a už o 10:00 sme jedli predzápasové jedlo. Je to nechutné sedieť tam a tlačiť do seba tanier cestovín o desiatej ráno. Ale musíš sa proste prinútiť, aby si mal v tele správne jedlo pred výkonom.

Keď sa pozerám musím sa smiať. Ako 18-ročný vo West Ham United bolo moje predzápasové jedlo s toastu, kúsku kurčaťa a možno jedného banánu. Jeden z dôvodov prečo som jedol tak málo bol stres pred zápasom. Zrejme som bral energiu z nervozity, lebo teraz jem oveľa viac ako kedysi!

V Manchestri sme si za tie roky vybudovali trápny rituál ako si objednť kávu. Boli sme štyria: Ja, Jonny Evans, Wayne Rooney, Ryan Giggs a vždy si jeden z nás objednal prvý: “Môžem poprosiť jednu kávu?” A hneď na to sa spustila lavína: “Ja tiež, ja tiež, ja tiež…” Ako keď pustíte prvú kocku domina. Niekedy nás bolo pri stole viac. Často s nami boli Paul Scholes, Robin van Persie, Vidič, Carrick, Fletcher. Ktokoľvek tam bol, jeden zdvihol ruku a zrazu všetci chceli kávu. Potom v šatni som si ešte dal Red Bull. Spolu s adrenalínom mi to pomáhalo k lepším výkonom. Nasledoval rovnaký predzápasový rituál ako v stredu večer a potom sme hrali zápas.

Po zápase dostaneme “zázračné balíčky, kde sú čokolády a rôzne sladkosti, pretože po náročnom týždni nám chcú do tela a svalov dostať hneď po zápase cukor. Takže ak cestujeme z vonkajšieho zápasu, v autobuse to vyzerá ako v obchode so sladkosťami a rôznymi proteínovými drinkami. V sobotu po zápase opäť nemôžem spať. Výhra, prehra alebo remíza na tom nezáleží. Niekedy som na Twitteri do  štrvtej, niekedy sa mi podarí zaspať o tretej. Zápas sa mi prehráva v hlave a telom prúdi adrenalín. Ak je zápas povedzme 13:00 je ľahšie zaspať, pretože má telo viac času na celý proces.

Nedeľa

Hneď ráno mám regeneračný tréning. Najprv idem na výklus alebo na bicykel a potom opäť do bazéna. Zvyčajne idem aj do posilky, kde si spravím cviky hlavne na core, vrch tela a pár strečingových cvikov. Potom idem domov a poobedie strávim s deťmi v záhrade, pospím si a potom si dáme dobrú večeru. Ak mi deti dovolia, ľahnem si na gauč a pozriem si niektorý z nedeľných zápasov. Zajtra začína nový týždeň.

Sledujte instagram @dalsomtovečer tam pridám ďalšie zaujímavosti o Riovi Ferdinandovi.

Sen, ktorý nemáš, sa ti nemôže splniť. 

M. V. Hansen

M.

Avatar
Matej Podstavek
Podobné články