Ahojte. Ria Ferdinanda sledujem už roky a je mojím veľkým vzorom. Bol niečo viac ako typický anglický obranca. Disponoval skvelou technikou a bol veľmi pokojný na lopte. Sir Alex Ferguson rozhodne vedel, čo robí. United za neho v roku 2002 zaplatili Leeds United v tom čase rekordných 35 miliónov eur. Manchestru United sa peniaze počas 12 sezón jeho pôsobenial na Old Trafforde vrátili aj s úrokmi. Ako vyzeral Riov týždenný program deň po dni? Čo jedával pred zápasom? Ako trénoval po zápase? Kto vyberal hudbu? 

Dovolím si tvrdiť, že vo svetovom futbale za posledných 15 rokov nebola lepšia stopérska dvojica ako Vidič-Ferdinand. Vzájomne sa dopĺňali a bolo radosťou ich sledovať v zápasoch. Obaja sú už na futbalovom dôchodku. Podľa informácií, ktoré mám, Vidič sa vo svojom rodnom Srbsku venuje hlavne rodine, s ktorou bol počas kariéry veľmi málo. Rio, ktorý bol od detstva skúšaný životom, sa musel v máji 2015 vyrovnať so smrťou svojej manželky, ktorá zomrela na rakovinu. Ostal sám s tromi deťmi.

Držím v ruke jeho knihu, kde veľmi autenticky a úprimne popisuje všetko, čo sa mu v živote prihodilo. O tom ako sa vyrovnal so stratou manželky a či vôbec možno napíšem v inom článku. Klobúk dole, že cez to všetko sa rozhodol zdieľať svoje skúsenosti, či už zo života futbalu alebo mimo neho. Z jeho skúsenosti môžeme ťažiť my všetci. Prečítajte si o Riovom dennom programe v čase najväčšej slávy v Manchestri United

rio ferdinand

Pondelok

Povedzme, že máme v stredu Champions League na Old Trafforde v stredu večer. Začínam svojou hodinovou rutinou vo fitku: pár strečingových cvikov pre môj chrbát, pár uvoľňovacích cvikov cez prekážky, core cvičenia na brušné svalstvo a taktiež podporu chrbtových svalov. Zaberie to zhruba hodinu. Potom ma čaká tréning s tímom. Krátky, ľahký a ostrý. Žiadne taktické veci, ale hry typu 5 na 5 na udržanie lopty, aby sa každý dostal do pohybu aspoň na hodinu. Po tréningu idem znova do fitka, kde robím cvičenia na vrchnú časť tela.

-hrazda

-bradlá

-kliky

V posilke cvičím najradšej sám, ale niekedy my niektorí z fyzioterapeutov pomôže so strečingom. Niekto z realizačného tímu sa vo fitku vždy nachádza. Niekedy si zacvičím aj Jógu, záleží ako sa cítim.

rio ferdinand

 

Utorok

Hlavná udalosť dňa je krátky tréning na ihrisku, kde sa kladie väčší dôraz na taktiku ako v pondelok. 10-20 minút z tréningu sa venujeme  súperovmu hernému štýlu:

Ako zakladajú útok?

Ako prekonávajú línie? 

Nakopávajú dlhé lopty? 

Ktorí hráči sú najväčšou hrozbou? 

V deň zápasu nám to tréneri ešte raz detailne ukážu na videu. Vytipujú hráčov, na ktorých sa treba najvaic sústrediť. V ktorých zónach je súper najnebezpečnejší? V podstate je to podobné tomu, čo sme nacvičovali na irhisku, ale detailnejšie. Niekedy podobné rozbory veľmi pomôžu. Zrazu sa v zápase vyskytne určitá situácia a ty si povieš: “Toto poznám. Viem, čo treba robiť.”

man united

Každý deň po tréningu spím aspoň hodinu, niekedy hodinu a pol. Keď prídem domov, veľa času rozmýšľam o tíme, proti ktorému budeme hrať. Ako útočia? Kto bude na mňa hrať. Rozmýšľam o detailoch, ale nie príliš. Tiež si v hlave prejdem situácie, ktoré nám ukazoval coach počas tréningu. Jedlo je tiež veľmi dôležité. Deň pred zápasom jem veľa sacharidov, ryžu a cestoviny, celozrnné.

 

Streda : Champions League 20:45

Ráno máme ľahký tréning. Nič náročné. V podstate je to len rozcvička a potom si spoločne pozrieme video tímu, proti ktorému večer hráme. Ako inkasujú góly, ako skórujú, štandardné situácie… Tréner (Sir Alex Ferguson) počas videa rozpráva a vypichuje rôzne detaily ako: “Toto je ich kľúčový hráč. Má dobrú strelu, rýchlu kľučku doprava.”

Sir Alex Ferguson

Po videu ideme všetci na hotel, kde máme obed, spánok, predzápasové jedlo asi tri hodiny pred výkopom, ktoré obsahuje veľa sacharidov. Moje predzápasové jedlo vyzerá asi takto:

Veľký tanier cestovín, plátok kuracieho mäsa na prírodno s trochou zemiakovej kaše a možno jeden kúsok chleba. Potom si dám jogurt s medom a banán. Bodkou na záver je šálka kávy.

Potom ideme na štadión a začíname sa prirpavovať na zápas. Hudba bola pre mňa vždy veľmi dôležitá. V Manchestri som z nej spravil dôležitú súčasť nášho predzápasového rituálu. Keď som začínal najradšej som mal tvrdý hip-hop, ale za tie roky som playlist prispôsobil tak, aby si v tom každý našiel niečo zo svojho štýlu. V šatni boli tiež starší chlapi ako fyzioterapeuti a vedúci mužstva Albert, ktorí nemali radi hip-hop. Ferguson sa vždy v dobrom sťažoval: “Toto nie je hudba! Nemáš tam Sinatru?”

V tomto bol skvelý. Keď bola hudba dobrá pre ostatných hráčov, bol šťastný. Časom som vytvoril remix rôznych hudobných štýlov od Fast Car, cez Stone Roses až po chlapcov ako Drake a Jay-Z.

Do šatne sme prišli minimálne hodinu a pol pred výkopom. Ako prvé sme mali meeting. Posledné taktické pokyny, základná zostava, zostava súpera. Keď tréner dohovoril, zapol som hudbu a začali sme sa prezliekať. Dal som to vždy hlasno a každý z chalanov si začal robiť svoje predzápasové rituály: masáže, strečing, tejpovanie a tak ďalej. Hudba hrala v pozadí, pomáhala nám uvoľniť sa. Jasné ale, že stále niekto vykríkol: “Tá pesnička je otras, prepni to. Buď sme sa hádali alebo som to prehodil na ďalšiu. Playlist sa postupne vyvinul do tejto podoby:

playlist

Môj predzápasový rituál bolo vždy žonglovanie na dva dotyky. V šatni alebo priestoroch štadióna sme vždy našli nejaké miesto, keď sme hrali vonku. Na Old Trafforde, sme boli vždy na tom istom. Často som hrával s Ronaldom. Stálicou však bol Paul Scholes. V mojej poslednej sezóne to boli Adnan Januzaj, Mata a niekedy Vidič. Dva dotyky, lopta vo vzduchu, zvyčajne trikrát do desať.Idea tejto hry bola samozrejme trochu sa rozohriať, zvyknúť si na loptu. Niekedy som hral bosý, niekedy v ponožkách, niekedy v kopačkách. Scholes bol v tejto hre majster. Ak prehrával, proste na vás vystrelil tak, že nebolo možné tú loptu uhrať. Povolené bolo hrať len nohami. Skvelý spôsob ako sa odreagovať a pripraviť zároveň.

ronaldo ferdinand

Potom sme išli všetci spoločne na rozcvičku. 

Potom nasledoval zápas.

Potom nemôžeš spať.

Nikdy som sa po zápase dobre nevyspal.

Adrenalín ti stále pumpuje v celom tele a nemôžeš prestať myslieť na situácie zo zápasu, špeciálne ak si prehral. Rozmýšľaš o tom, čo si mohol spraviť inak, samé ak, keby, možno ti neustále behajú hlavou znova a znova. Ak máš šťastie, zaspíš okolo tretej, štvrtej ráno. Nezáleží na tom, aký veľký zápas to bol. Ten proces je vždy rovnaký. Behá ti to hlavou stále dokola.

Ferdinand

Štvrtok ráno

Pokračovanie denného programu Ria Ferdinanda už o týždeň, teraz musím bežať na trénin, nemôžem tu sedieť celý deň 🙂

Keď vidíme hráčov svetovej úrovne, zabúdame na to, že aj oni sú ľudia. Nemôžu po zápase spať, dajú si také isté jedlo aké si môžeš dať aj ty, trénujú v rovnakých kopačkách aké si môžeš kúpiť aj ty. Loptovú techniku trénujú s loptou, ktorá je v každom obchode. Nerobia nič, čo by si nemohol robiť aj ty. Čo museli robiť inak ako ostatní, aby sa dostali na vrchol? 

Sledovať ma môžeš na insta @dalsomto alebo mojom blogu www.dalsomto.sk 🙂

,,
Avatar
Matej Podstavek
Podobné články