sport a biz's

Ten dobrý pocit, ktorý zažívame po náročnom pracovnom dni vďaka športu, pozná väčšina z nás. Fyzická námaha pomáha zbavovať sa stresu. Ideálny je taký pohyb, do ktorého sa zapája čo najviac svalových skupín a prinesie vám radosť. Zo športu navyše profituje aj duša. Ako teda biznis úspešne prepájajú so športom manažéri? Spýtali sme sa ich na to

Myseľ a tréning tvoria rovnováhu

Kto sa hýbe a cíti sa fit, je sebaistý a odvážnejší. Šport podľa mnohých štúdií zvyšuje sebavedomie, posilňuje a vyvoláva šťastie. Michal Blaško, Division Director zo spoločnosti IBM Services, sa venuje mnohým športom, ako je napríklad jazda na horskom bicykly, lyžovanie, korčuľovanie, turistika, rafting, lukostreľba, beh, plávanie, fitness, jachting, ako i adrenalínovým aktivitám. Žiadnemu sa nevenuje profesionálne, o to viac len tak pre radosť. „Najobľúbenejším je pre mňa ako diváka wingsuit base jumping, teda tzv. lietajúci oblek, pretože posúva povedomie ľudstva a pripomína, že ide naozaj o všetko, keď hľadáte hranicu možného.“ A aká bola jeho cesta k športovým aktivitám? „Rád skúšam nové veci a skúmam ich podstatu a mnohé mi naozaj učarovali. Stíham sa im venovať, snažím sa športovať aspoň šesťkrát do týždňa, minimálne hodinu si naň vždy viem nájsť,“ objasňuje nám.

Prepojenie športu a biznisu

„Za najprínosnejšie považujem odolnosť voči sklamaniam, ale aj zvyku na kolísanie vo výkone a pracovanie s bežnou hladinou a vrcholmi výkonnosti. Rozloženie síl na dlhodobú cestu k cieľom,“ konštatuje. Práca zahŕňa často viac neznámych faktorov najmä v strategickej oblasti riadenia a tieto vytvárajú stres. Hlavná pomoc športu je podľa Michala Blaška v tom, že väčšina má svoje základné mantinely, ktoré umožňujú stabilnejšie prostredie a predvídateľnosť pre myseľ, a teda „vypnúť“ a odreagovať sa.

 

Dotazník:

Recept Michala Blaška na udržanie si formy a rovnováhy:

Denný pohyb, ideálne čo najviac športov robiť v prírode (nie v parku :-)), aeróbne aj silové. Odporúčam rôzne záťaže a dosiahnuť vyvážené telo. Myseľ, jej tréning a rozvoj sú veľmi dôležité pre vnútornú rovnováhu, ale to už nie je šport.

Čo sa môžu manažéri učiť od profesionálnych športovcov?

Oddanosti svojmu cieľu, vydať preň zo seba absolútne maximum a zvyšok – treba dúfať aj v šťastie.

Osobný cieľ, ktorý dosiahol za pomoci športu:

  • Skočiť si bungee jumping na Novom Zélande, v Kawarau Bridge. Je to miesto, kde bola otvorená prvá komerčná prevádzka na skákanie bungee jumpingu na svete.
  • Podarilo sa mi nevidieť veľmi dlho ani jedným smerom pevninu pri jachtingu z Chorvátska do Talianska.
  • A mať pri trekingu na dohľad najvyššiu horu na svete – Mount Everest..

 

Dôležité je nezatvárať sa len vo svete biznisu

Úspech je beh na dlhú trať. To platí v biznise, ale i pri športe. A rekreačný beh je jednoduchý – môžete behať prakticky všade a kedykoľvek. Odbúrava stres a zlepšuje psychickú pohodu. Jaroslav Kmeť, Country Leader spoločnosti Oracle Slovakia, má zo všetkých športov najradšej práve tento a považuje ho za jeden z najlepších receptov proti stresu. „Behať chodím päťkrát či šesťkrát týždenne, väčšinou desať kilometrov. Kedysi som bol aktívnejší, behával som pravidelne aj maratóny, no musel som to, bohužiaľ, kvôli kolenám obmedziť.“ Ako sám tvrdí – nemusíte byť skvelí, aby ste začali, ale musíte začať, aby ste boli skvelí.

Prepojenie športu a biznisu

Hovorí sa, že šport pomáha zamerať sa na výkon a výsledky v práci, podporuje vytrvalosť. „S tým v každom prípade súhlasím. Šport nás učí, ako prekonávať sám seba, že vytrvalosť je kľúčom k úspechu. Šport ma tiež naučil prijímať prehry a poučiť sa z nich,“ objasňuje nám. Pochopil, že s neúspechom sa nemožno vzdávať, naopak, pokiaľ ho dokážeme dobre spracovať, je príležitosťou na rast. A to platí nielen v športovom, ale aj v pracovnom a osobnom živote. Šport, konkrétne beh, mu pomáha pracovné stresy bez problémov zvládať. „Keď cítim, že hlava si potrebuje oddýchnuť, idem behať. V mojej práci mi pomáhajú jednoduché športové pravidlá, napríklad ‚čím viac času investujem, tým viac sa mi vráti‘ alebo ‚tvrdá práca vždy porazí talent, ak talent nepracuje usilovne‘,“ dodáva Jaroslav Kmeť.

 

Dotazník:

Recept Jaroslava Kmeťa na udržanie si formy a rovnováhy:

Dôležité je nezatvárať sa len vo svete biznisu. Nájsť si čas i na činnosti, ktoré sú z úplne inej oblasti. Ja venujem okrem behu veľa času starostlivosti o náš zverinec. Máme doma 11 psov, všetko sú to najdúšikovia z ulice. Okrem toho pomáham manželke pri záchrane týraných koní (www.nadejprekone.sk). Myslím, že výsledky tejto práce sú tisíckrát prínosnejšie než akékoľvek mentálne tréningy či cvičenia. A nielen pre mňa.

Čo sa môžu manažéri učiť od profesionálnych športovcov?

  • Inšpiráciu by mohli nájsť napríklad v disciplíne maratónskych bežcov, ktorí si musia udržiavať správne tempo a myslieť na rezervy.
  • Všetci manažéri by si mali tiež uvedomiť, že pokiaľ nie sú schopní manažovať seba, nebudú nikdy schopní viesť iných. Práve šport nás učí mať „selfmanagement“.
  • Osobne som pri športe spoznal veľmi prínosnú skutočnosť – tréning s ľuďmi, ktorí sú lepší, dokáže človeka vybičovať k lepším výkonom. Nepraktikujem to len pri behu, ale aj v práci a som presvedčený, že tento prístup prináša ovocie.

Osobný cieľ, ktorý som dosiahol za pomoci športu:

  • Beh je mojím najobľúbenejším športom, pretože život je behom na dlhú trať.
  • Podarilo sa mi dosiahnuť optimizmus a úspech.

 

Autor: redakcia Zisk manažment

,,,
Avatar
Zuzana Kullová
Podobné články