space x

Je sebaistým, úspešným miliardárom i vizionárom, ktorý neustále prekvapuje svet. Hovorí o letoch raketou na Mars, vybudovaní mimozemských kolónií či elektrických vozidlách ako o niečom úplne bežnom. Jeho najvýraznejšou vlastnosťou je veľká zapálenosť pre vec. Má chuť robiť bláznivé veci a nebojí sa riskovať. Toto sú jeho tri najhorúcejšie „vynálezy“.

Raketa Falcon Heavy na prvom skúšobnom lete

Najsilnejšia a najdokonalejšia nosná raketa súčasnosti Falcon Heavy z dielne americkej aerokozmickej firmy SpaceX začiatkom februára tohto roka odštartovala z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride na prvý skúšobný let. Niesla červený športový automobil značky Tesla vizionára Elona Muska na elektrický pohon, ktorý má na nekonečne dlhej misii obiehať okolo Slnka. Na sedadle vodiča bola figurína astronauta v skafandri, ikonická postava z Bowieho piesne Starman. „Je to dosť bláznivé a zábavné, ale podľa mňa sú bláznivé a zábavné veci dôležité,“ povedal Musk, ktorý túži osídliť Mars. Pozorovanie súbežného pristátia dvoch stupňov rakety bolo zrejme tou najvzrušujúcejšou vecou, akú kedy v živote videl. „Automobil bude od Zeme vzdialený približne 400 miliónov kilometrov a bude sa pohybovať rýchlosťou 11 kilometrov za sekundu. Odhadujeme, že na orbite zostane niekoľko stoviek miliónov rokov, možno aj miliardu,“ povedal Musk.

 

Nákladný ťahač a nové osobné vozidlo

Americký koncern Tesla podnikateľa Elona Muska v novembri minulého roka predstavil na letisku v kalifornskom Hawthorne nákladný ťahač. Pri plnom naložení (40 ton) prejde do 800 kilometrov. Jeho výroba sa začne v roku 2019. Prítomných na akcii prekvapil aj ďalším modelom osobného auta, ktorý sa dostane na trh v roku 2020. Športové vozidlo bude mať najväčšie zrýchlenie spomedzi sériovo vyrábaných áut. Z nuly na 96 km sa dostane za 1,9 sekundy. Pri maximálne povolenej rýchlosti na diaľnici prekoná na plne nabité batérie 1 000 km. Vozidlo však vyvinie rýchlosť vyše 400 km za hodinu. Ťahač Tesly bude mať štyri motory a bez porúch by mal najazdiť 1,6 milióna kilometrov. Jeho batérie by sa mali nabiť na 640 km. Bude využívať rovnaké nabíjacie stanice ako Muskovo osobné auto. Šofér bude sedieť medzi dvoma dotykovými displejmi, čo umožní, aby sa autá nemuseli upravovať pre jazdu vľavo a vpravo (Británia, Európa). Ťahač sa už dá objednávať aj teraz.

 

Kolonizovanie Marsu od roku 2024

Môžeme začať kolonizovať Mars už v roku 2024! Takéto sú plány miliardára Elona Muska, ktoré predstavil koncom vlaňajška na Medzinárodnom astronautickom kongrese. Oznámil vývoj novej rakety a vesmírnej lode BFR, ktorá by mala vyniesť na Mars do 120 osadníkov. Jeho firma SpaceX chce na červenú planétu vyslať do roku 2022 dve nákladné vesmírne lode, aby tam umiestnili energetické, ťažobné a život udržiavajúce systémy pre budúce lety. Prvá vesmírna loď s posádkou dorazí podľa Muska na Mars v roku 2024. Odvtedy by sa mohla marťanská osada už len zväčšovať a zväčšovať, čo je základom pre budúci projekt na založenie „dediny“ na Mesiaci. V celom vesmírnom plavidle, vybavenom spoločnými priestormi a audiovizuálnou zábavnou technikou, bude približne 100 ľudí. Spoločnosť SpaceX plánuje začať budovať prvú vesmírnu loď do polovice tohto roka.

 

Autor: TASR, redakcia Zisk manažment

Avatar
Zuzana Kullová
Podobné články