Láka vás víkend či pobyt plný masáží, saunovanie a ďalšie relaxačné procedúry? Že to znie ako sen? Čoskoro sa môže stať realitou. Všetci sa chceme cítiť zdravo, tak prečo si nedopriať len to najlepšie… Naše telo a myseľ najlepšie fungujú, keď sme oddýchnutí a nie pod tlakom stresu. Wellness procedúry si môžete dopriať celoročne podľa chuti i stavu svojej peňaženky.

Momentálne väčšina ľudí žije vo veľmi hektickom prostredí a taktiež je v práci vyvíjaný veľký tlak na manažérov. Stačí, keď jediné koliesko v tomto dobre nastavenom manažérskom systéme zaškrípe, a psychické aj fyzické následky na seba nenechajú dlho čakať. Odborníci preto upozorňujú dbať na včasnú prevenciu a primeraný relax. „Je dobré, keď existuje vyváženie medzi prácou a oddychom. Aj špičkoví športovci vedia, že pre optimálny výkon nestačí len tréning, ale je potrebný aj primeraný oddych a relax. Tým môžu byť aj predĺžené víkendy,“ odporúča psychológ Martin Miler.

procedura

Mnohí manažéri často tiež trpia rôznymi bolesťami chrbta. Či už je to krčná alebo drieková chrbtica, prípadne vysunutá platnička a s ňou súvisiace vystreľujúce bolesti až do končatín. Manažérske zamestnanie býva totiž neraz spojené s dlhým sedením za počítačom i v aute. „Bolesti chrbta sú druhou najčastejšou príčinou dlhodobej práceneschopnosti. Často pritom prechádzajú až do chronickej bolesti, hoci sa jej v mnohých prípadoch včasným zásahom a liečbou dá predísť,“ upozorňuje algeziológ Ireneusz Przewlocki z Centra liečby bolesti – Pain Clinic. Udržať telo v dobrej kondícii, odolávať stresu a získať potrebný pokoj, oddych a vyrovnať, pomáha aj životný štýl označovaný ako wellness.

 

Relaxujte podľa chuti do sýtosti

Podľa Hany Ivanovej z marketingu cestovnej kancelárie Firo-tour je veľmi príjemné, keď môžete jednoducho na pár dní či týždňov vypnúť a uvoľniť sa. „Wellness je výborný aj pre náš imunitný systém a zdravie. Kto chodí na takéto pobyty, dokáže sa lepšie odreagovať a zbaviť sa stresu. Ide o príjemné prostredie, ktoré pomôže vyčistiť hlavu a zrelaxovať po dlhom a náročnom týždni v práci. Samozrejme, chladnejšie obdobie nás viac láka na wellness pobyty v zimnom období.  Je veľmi príjemné ísť sa po prechádzke v horách na čerstvom vzduchu zohriať do príjemného prostredia, kde vaše telo a myseľ krásne zrelaxuje,“ dodáva Ivanová. Aj Alena Hrehušová, konateľka spoločnosti Orbis AH, na základe svojich skúseností tvrdí, že wellness je jednoducho balzam na telo i na dušu. „Človek sa cíti ako znovuzrodený a vrelo odporúčam ten pocit očisty a energie.“

 

Wellness je výborný aj pre náš imunitný systém a zdravie.

 

Hit tohtoročnej sezóny – ajurvédske pobyty

Trendom tohto roka sú podľa Jozefa Zelizňáka z cestovnej kancelárie Bubo ajurvédske pobyty v južnej Indii. „Pravidelne tam s nami dovolenkujú top manažéri Slovenska, umelci, ľudia, ktorí v každodennom živote podávajú maximálne výkony a na dovolenke hľadajú reset a pokoj. Ubytovanie sa pohybuje od 3* po 5+* úroveň. Vegánska kuchyňa, obmedzený prístup k alkoholu, absencia wifi, joga na pláži a ajurvédske masáže každý deň. To je moderný wellness.“

ayurveda

On sám si takýto pobyt vyskúšal pred pár rokmi a domov sa vrátil skutočne oddýchnutý. „Prvé dni bez všetkého, od čoho je človek v bežnom živote závislý, ubiehali pomaly, no stálo to za to. Až sa mi nechcelo vrátiť. Po tejto mojej osobnej skúsenosti ajurvédsky pobyt odporúčam každému,“ dodáva Zelizňák. Tým najčistejším, najfarebnejším a najvoňavejším štátom Indie je podľa neho štát Kerala. „Páči sa tam aj veľmi náročným klientom, pričom si stále uchováva svoju pôvabnú „indickosť“. Ak chcete túto krajinu navštíviť, ideálne je pýtať si referencie ľudí, ktorí daný pobyt už v minulosti absolvovali,“ odporúča pravý svetobežník.

 

Služby aj doma na vysokej úrovni

Alena Hrehušová v minulosti pracovala pre klientelu zo Škandinávie. Pre nich boli pobyty na Slovensku považované za veľmi výhodné, či už sa to týkalo pomeru ceny a kvality. Zahraniční turisti veľmi radi absolvovali wellness pobyty v tuzemských zariadeniach. „V súčasnosti sa orientujeme na zájazdy a pobyty na nemeckom trhu. Môžem potvrdiť, že ceny a služby sú tam pre našincov na veľmi vysokej úrovni, porovnateľné so Slovenskom,“ objasňuje nám. Aj keď na Slovensku funguje dlhoročná tradícia kúpeľníctva a môžeme sa podľa konateľky cestovnej kancelárie Orbis AH pochváliť „morom termálnych prameňov“, úroveň služieb s tým spojených za posledné obdobie veľmi vzrástla. „Niektoré naše kúpele a zariadenia môžu konkurovať zahraničiu, stále však máme čo v tomto smere doháňať a učiť sa,“ spresňuje Hrehušová.

masaz

Zážitková kuchyňa, joga i horský výstup lákajú

Manažéri si často potrpia na nezvyčajné služby. Veľmi zaujímavé sú podľa Hany Ivanovej pre manažérov pobyty, kde majú možnosť buď ochutnať aj nejakú zážitkovú kuchyňu v netradičnom prostredí, alebo relax spojený s cvičením jogy, prípadne majú možnosť prekonať sami seba a dopriať si výstup na hory s horským vodcom. „Samozrejme, stále musíme premýšľať nad inováciami a prinášať novinky, ktoré budú zaujímavé pre danú cieľovú skupinu,“ konštatuje Ivanová. Ona osobne rada absolvuje wellness aj po netradičnom športovom výkone. Naposledy to bol napríklad trojhodinový výstup so snežnicami k horskému plesu. „Po takomto výkone je super zrelaxovať v krásnom teplom prostredí. Taktiež milujem, ak sa môžem z vyhriatej sauny hodiť rovno do prírodného snehu alebo do kade s vodou, ktorá je vonku. Ale vychutnávam si aj wellness pobyty v zahraničí, prechádzky po pláži a potom dobrú masáž.“

 

Mnohé naše kúpele môžu smelo konkurovať službám v zahraničí.

laguna

Digitálne platby aj vernostné karty sú in

Náramky či kartičky slúžia ako vstupy na rôzne atrakcie, procedúry či konzumáciu jedla a nápojov, pričom platba prebieha až pri odchode… Takéto novinky sú podľa slov Aleny Hrehušovej samozrejmosťou už aj na Slovensku vo väčšine zariadení hotelového a cestovného ruchu. „Je to tiež veľmi pohodlné, pretože nie je potrebné nosiť peňaženky či platobné karty a starať sa o ich bezpečnú úschovu.“ Čo sa týka samotných procedúr, obľúbené sú v poslednom čase pivné a vínne kúpele, rôzne masáže a zábaly. „Už aj u nás sa objavili saunové rituály, ktoré sú pravidelne organizované vo veľkokapacitných saunách a trvajú približne 20 – 30 minút. Každé wellness zariadenie sa snaží niečím odlíšiť od konkurencie, tak sa stále inovujú služby a vymýšľajú novinky, aby prilákali klientov. Obľúbené začínajú byť aj animačné programy počas celého dňa, pre všetky vekové kategórie,“ konštatuje konateľka cestovnej kancelárie Orbis AH.

Objavte saunový raj v Nemecku

Ako na záver Alena Hrehušová dodáva, osobne obľubuje v rámci wellness „bublinky“, teda vírivky rôzneho druhu s masážnymi časťami s teplou termálnou vodou. „Ak je do vody pridaná aj vôňa a hrá relaxačná hudba, je to pre mňa totálny relax. Vychutnávam si aj masáže, najradšej klasické, po ktorých cítim neskutočné uvoľnenie spojené aj s bolesťou uvoľnených častí tela.“ V Nemecku absolvovala aj saunové rituály a po nich odporúča ísť sa osviežiť do studeného bazéna alebo priamo do jazera či rybníka. Učaroval jej aj najväčší saunový svet na svete s počtom 27 sáun – Therme Erding v blízkosti Mníchova, ale i Tropical Islands pri Berlíne.

 

Autor: redakcia Zisk manažment
Článok vyšiel v časopise Zisk manažment 6-7/2018

Avatar
Zuzana Kullová
Podobné články