Milujú kočovný životný štýl a pracujú, kdekoľvek im to vyhovuje. Nadšene cestujú z miesta na miesto a objavujú nové krajiny i zážitky. Ich pracovným nástrojom sú digitálne technológie – počítač, telefón i internet. Majú vlastný online biznis, prípadne pracujú ako freelanceri. Predstavujeme vám inšpiratívnych ľudí, ktorí sa držia motta: žiť, pracovať a cestovať.

 

 

                    Pri práci si plním cestovateľské sny

Gabka Koscova

Freelancerka Gabriela Koščová sa k nomádskemu životnému štýlu dostala tak, že sa presťahovala do zahraničia, konkrétne do Berlína. Tam začala pracovať ako špecialistka v online marketingu v medzinárodnej firme. Postupne zisťovala, že keď môže pracovať pre tunajšie firmy z Berlína, môže to v podstate robiť odkiaľkoľvek na svete.

 

Od života na voľnej nohe k nomádstvu

„V práci som nebola úplne spokojná, takže som sa rozhodla skúsiť prácu na voľnej nohe. Začala som pracovať ako konzultant obsahového marketingu pre slovenských a českých klientov,“ prezrádza na úvod rozhovoru. Nemala ambíciu zháňať nemecky či anglicky hovoriacich klientov, pretože tieto trhy z pohľadu marketingu dobre nepoznala. „Ako freelancerovi sa mi otvárali dvere k zaujímavým projektom a ľuďom, ktorí takýto životný štýl zažili a zároveň ma k nemu inšpirovali. S manželom sme sa rozhodli skúsiť to tiež.“

Mesiac – minimálna doba na adaptovanie sa

Prvýkrát vycestovala do mesta Chiang Mai na severe Thaska, ktoré je známe vysokou koncentráciou nomádov. „Nenájdete tam až tak veľa turistov ako v rezortoch na juhu Thajska. V meste sú relatívne nízke náklady na život, rýchly internet a mnoho dostupných coworkingov a kaviarní na prácu. Zároveň to je mesto, v ktorom sa človek veľmi rýchlo začne cítiť ako doma,“ objasňuje Gabriela. Preferuje určité obdobie stráviť na jednom mieste, pričom mesiac je pre ňu minimálna doba na to, aby si človek stihol vytvoriť určitú rutinu, zistil, ako to v danej lokalite funguje, a stihol spoznať zvyklosti miestnych.

Rozhodujú aj náklady na život

Ako si Gabriela vyberá lokalitu, v ktorej chce veľa vidieť a zažiť? Jedným z prvých kritérií pri výbere sú aj náklady na život. „Nešla by som na dlhšie obdobie pracovať do krajiny, kde by som mala vyššie náklady ako príjmy. Predsa len, platia ma slovenské a české firmy,“ vysvetľuje nám.

Veľa závisí tiež od počasia. Ázia je podľa nej ideálna na únik z európskej zimy. „Nemám veľmi rada vlhké a horúce počasie, takže sa snažím vyhnúť prímorským lokalitám a počas letných mesiacov sa vraciam do Európy.“ Pre prácu je tiež dôležitý kvalitný internet i dostupnosť coworkingov. Vďaka nomádskemu životnému štýlu si dokáže splniť mnohé cestovateľské sny a naplno si ich užívať.

 Thajsko je pre ňu top lokalita

Okrem Berlína, kde začala s freelancingom, dlhší čas strávila v Thajsku a vo Vietname, chystá sa do Kambodže, na Taiwan i do Malajzie. „Thajsko je pre mňa zatiaľ top lokalita, práve kvôli úžasnej atmosfére, ľuďom, cenám a príjemnej klíme. No veľmi som si užila aj dva mesiace vo Vietname, kam sa chcem ešte vrátiť,“ spresňuje. V Ázii si však zatiaľ nevie predstaviť zostať dlhšie ako pol roka, hoci pre ňu predstavuje istú formu detoxu a oddychu od európskeho zhonu a konzumu. Láka ju Porto v Portugalsku, ktoré podľa nej patrí medzi najkrajšie miesta v Európe.

 

digitalni nomadi

 

5 odpovedí freelancerky Gabiky Koščovej

Na svojej práci najviac milujem:

Diverzitu v pracovných činnostiach. Vyhovuje mi, že môžem kombinovať strategickú prácu s exekutívou a kreativitu s číslami. Rada sa zapájam do nových projektov. Oproti klasickému zamestnaniu mám neskutočnú slobodu.

Do čoho najčastejšie a najradšej investujem:

Do leteniek 🙂 Nové oblečenie alebo veci do bytu ma síce budú tešiť jeden deň, ale to je tak všetko. Zážitky z cestovania mi ostanú na celý život.

Keď nepracujem, takto si dobíjam baterky:

Voľný čas sa snažím tráviť čo najviac cestovaním a výletmi po krajinách. Počas bežných dní si dobíjam baterky jogou a behom. Veľa čítam a píšem. Ak potrebujem úplne vypnúť, pozriem si seriál.

Môj životný sen o 10 rokov je…

Nemám žiadne veľké životné sny. Stanovujem si určité ciele, ktoré chcem dosiahnuť, a spôsob, ako sa k nim dopracovať.

 

Top projekty, na ktorých som pracovala:

Spotibo.com – analytický nástroj určený pre SEO konzultantov.

Dovolenka.sme.sk – cestovná agentúra, ktorá patrí medzi mojich prvých klientov a spolupracujem s nimi dodnes.

Neziskový projekt Meet the Heroes (heroes.sk) – rozhovory s inšpiratívnymi ľuďmi na Slovensku, projekt má za cieľ šíriť pozitívne myšlienky a podporovať kritické myslenie.

 

inšpirácia

Inšpirácia pre vás:

  • Dajte si aspoň jeden deň v týždni úplne offline. Nečítajte pracovné e-maily, neprokrastinujte na Instagrame. Choďte do prírody, na večeru alebo čítajte dobrú knihu.
  • Nie všetko je o peniazoch. Zapojte sa do akéhokoľvek neziskového projektu, ktorý vám je sympatický. Rozšírite si obzory, spoznáte zaujímavých ľudí a budete mať z práce lepší pocit.
  • Stanovte si krátkodobé ciele a určite si, aké kroky urobíte, aby ste sa k nim dopracovali.
  • Nájdite si mentora. Stačí, aby to bol niekto vo vašom okolí, kto má viac skúseností a kto je ochotný sa s vami porozprávať často o úplných malichernostiach.
  • Nepreceňte svoje sily. Ak nevládzete, prestaňte pracovať. Práca neutečie, maximálne sa o trochu oneskorí, ale sa svet nezrúti. Vaše zdravie je dôležitejšie než čokoľvek iné.
  • Nežite len prácou, pretože sa môže ľahko stať, že budete mať pocit, že váš život za nič nestojí.
  • Budujte si komunitu a zoznamujte sa s ľuďmi z vášho odboru. V ideálnom prípade nezačnite nových ľudí kontaktovať len v prípade, že od nich budete niečo chcieť.
  • Myslite na to, že menej je viac. Nepotrebujete desiatky nespokojných klientov, stačí vám jeden spokojný. Nepotrebujete odpracovať stovky neefektívnych hodín, stačí pracovať menej a viac efektívne.

menejjeviacZdroj: blog.gabkakoscova.sk

 

Avatar
Zuzana Kullová
Podobné články