Reklama
Články  /  Bývanie  /  Zeleň

Publikované: 23.05.2014

Bazový sirup a bazový nápoj


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Baza je v plnom kvete, slniečko svieti a podporuje jej opojnú vôňu. Ak si túto jedinečnú chuť a vôňu chcete vychutnať naplno, máme pre vás dva úžasné a jednoduché recepty. Lahodná kvetinková chuť vás určite dostane!

 

Bazový sirup

 

Potrebujeme:

 

30 hlavičiek kvetov rozkvitnutej bazy čiernej

1 citrón

40g kyseliny citrónovej

2,5 kg kryštálového cukru

3 l vody

 

Kvety bazy pozbierame za slnečného dňa a jemne ich opláchneme, aby sme sa zbavili prípadných chrobáčikov a drobných nečistôt. Prevaríme 3 litre vody, ktorú necháme vychladnúť, pridáme kyselinu citrónovú. Kvety bazy potom vodou zalejeme a pridáme na kolieska nakrájaný citrón (najlepšie bio, alebo citrón pre istotu zbavený kôry). Nálev zakryjeme a necháme lúhovať 24 hodín. Potom zmes prelejeme cez gázu, alebo jemné sitko do hrnca, pridáme cukor a na miernom ohni varíme, až kým sirup nezhustne a nezačne robiť drobné bublinky.

Do vysterilizovaných fliaš sirup nalejeme, uzavrieme a odložíme hore dnom.

Hotový sirup by mal vydržať aj rok. Po otvorení sirup skladujte pre istotu v chladničke.

 

 

 

Bazový nápoj

 

Osviežujúci, zľahka bublinkový nápoj padne vhod najmä v teplých dňoch. Garantujeme vám, že sa vypije oveľa rýchlejšie, ako predpokladáte. Je totiž nebesky chutný!

 

Potrebujeme:

 

5 kusov hlavičiek kvetov bazy

3,5l vody

30 dkg cukru

1 citrón

1 polievkovú lyžicu kyseliny citrónovej

 

Vodu prevaríme, necháme vychladnúť a zalejeme ňou opláchnuté kvety bazy. Pridáme kyselinu citrónovú, na kolieska pokrájaný citrón a cukor. V sklenenej nádobe, ktorú necháme na slnečnom mieste necháme deň odstáť a potom nápoj prelejeme cez jemné sitko alebo gázu do fľaše alebo džbánu.

Nápoj je určený na rýchlu konzumáciu, vo fľašiach pár dní vydrží, väčšinou sa však veľmi rýchlo vypije, pretože je veľmi chutný!

 

 

   Tlačiť