Reklama
Články  /  Bývanie  /  Interiér

Publikované: 20.01.2015

Kupujete nehnuteľnosť?

Kupujete nehnuteľnosť? Pár minút vám môže ušetriť tisícky eur!

Pri tak zásadnej investícii, akou je kúpa nehnuteľnosti, nemožno žiaden detail považovať za bezvýznamný. Aj fakt, že prídete na obhliadku načas, zaváži vo váš prospech. Aké triky vám pomôžu vyjednať lepšiu cenu?

Každý nákup nehnuteľností prechádza niekoľkými fázami – výber nehnuteľností, obhliadka, cenotvorba, potvrdenie záujmu a samotná kúpa.  Pre kupujúceho je pri výbere tej správnej nehnuteľnosti rozhodujúca práve suma, ktorú za ňu zaplatí. Ako vyjednať cenu, s ktorou budú spokojné obe strany – kupujúci aj predávajúci?

Buďte očarujúci

Obhliadkou proces kúpy začína a veľakrát môže aj predčasne skončiť. Ako kupujúci možno máte jemne navrch, pretože sa zaujímate o niečo, čo chce druhá strana predať. Predávajúci vás viac či menej potrebuje, no túto výhodu netreba preceňovať. „Ak chce kupujúci vyjedať zľavu, čo je takmer pravidlom, mal by na predávajúceho urobiť dokonalý prvý dojem. Je viac ako 80 % šanca, že záujemca vyjedná lepšiu cenu, ak dobre zapôsobí,“ radí Marek Grajcarík z portálu Topreality.sk.

Nemeškajte

Keď si dohodnete obhliadku na určitý čas, mali by ste ho dodržať. Včasným príchodom si uctíte predávajúceho a preukážete mu tým, že si jeho čas vážite. „Pár minút sa toleruje, ale akademická štvrťhodinka je maximum,“ prezrádza odborník na reality a dodáva, že okrem včasného príchodu je dôležité aj primerané oblečenie. Predávajúci  vraj až o 45 % lepšie prijímajú argumenty od ľudí, ktorí sú im sympatickí a pôsobia seriózne.

Zlú náladu nechajte doma

Ak chcete dobre zapôsobiť, na obhliadke buďte pozitívne naladení. Zlou náladou či dokonca kritikou nehnuteľnosti ešte nikto lepšiu cenu nevybojoval. „Treba mať vždy na pamäti, že ľudia majú svoje nehnuteľnosti radi, napokon, spravidla to boli ich domovy niekoľko rokov, a sú teda na ne aj právom citliví,“ upozorňuje Grajcarík. Výhodné je podľa neho byť príjemný a usmiaty, pretože vtedy často predávajúci poskytne vyššiu zľavu, než by pripustil pred samotným stretnutím.

Byť prítomný nestačí

Dôležitejšie je byť aj pozorný a objektívny. Keď ste na obhliadke, venujte sa len tejto činnosti. Nepremýšľajte nad tým, čo si dáte na večeru, alebo aké bude zajtra počasie a mobil radšej vypnite. V opačnom prípade vám môže ujsť podstatný detail, kvôli ktorému sa možno rozhodnete nesprávne. „V kúpnej zmluve býva takmer vždy klauzula o tom, že kupujúci si osobnou obhliadkou predmet kúpy dôkladne pozrel, čo znamená, že vie o skutočnom stave tejto nehnuteľnosti,“ hovorí odborník.

Ak kupujúci dodatočne zistí nejaký nedostatok, pre ktorý chce nehnuteľnosť vrátiť, môže to byť už problém. „Možno to brať ako špekuláciu, pretože kupujúci si mal nehnuteľnosť na obhliadke dôkladne pozrieť. Výnimkou sú skryté závady, ktoré sa nedali všimnúť alebo sa prejavili až po kúpe,“ objasňuje Grajcarík. 

   Tlačiť