Reklama
Články  /  Bývanie  /  Interiér

Publikované: 18.12.2017

Chýbajú vám v zime slnečné lúče? Energiou vás nabije aj správne osvetlenie


Chýbajú vám v zime slnečné lúče? Energiou vás nabije aj správne osvetlenie 

S jesennou rovnodennosťou svetlo prirodzene ubúda nielen vonku, ale akoby sa vytrácalo aj z interiérov. Čoraz kratšie dni a časté sychravé počasie, samozrejme, vplývajú aj na ľudský organizmus. Chcete sa tento rok konečne vyhnúť permanentnej zimnej únave? Slnečné lúče si síce nepričarujete, no atmosféru slnkom prežiareného dňa si so správnou lampou dokážete navodiť aj doma.

 

Vyberte si vhodnú lampu pre prácu 

Doma či v práci, bez poriadneho osvetlenia sa človek dlhodobo nezaobíde. Slabé osvetlenie trápi ľudský zrak, čo vplýva nielen na vašu výkonnosť či kvalitu odvedenej práce, ale aj na samotný komfort, aký pociťujete v určitom priestore. Preto ak sa vám interiér zdá byť ponurý, jednoducho ho “prežiarte”. Osobitnú pozornosť si zaslúži svetlo v pracovnom priestore, a to nielen za písacím stolom, ale na akejkoľvek pracovnej ploche. Nikto netúži po pokrájaných prstoch, preto si prácu v kuchyni uľahčíte podsvietením kuchynskej linky. Najpraktickejšie a zároveň mimoriadne moderné je podsvietenie LED lampou, ktoré je úsporné, silné a zároveň na pohľad príjemné, pretože LED žiarovky vytvárajú svetlo podobné tomu dennému.

 

Prispôsobte osvetlenie priestoru

Dbať treba v prvom rade na to, o aký priestor ide, aké má kompozičné riešenie a či sa v miestnosti nachádzajú okná. A nezanedbateľná je aj samotná farba a ladenie interiéru. Pretože čím tmavšie miestnosti v byte máte, tým viac svetla si bude oko v nich vyžadovať. Napríklad mnohé kúpeľne v slovenských panelákoch sú vystavené formou bytového jadra, a tak v nich chýba prirodzené vonkajšie svetlo. Okrem správnej stropnej či nástennej lampy sa preto oplatí zvoliť aj svetlé kachličky, ktoré budú svetlo odrážať späť do miestnosti. Ak k tomu pridáte vhodne zvolené zrkadlo, priestor sa opticky zväčší.

 

Aj hobby si vyžaduje vhodné svetlo

Ani pri oddychových aktivitách však netreba svetlo odsúvať na vedľajšiu koľaj. Napríklad pri pozeraní televízie je mimoriadne dôležité vyvážiť svetlo vhodným typom lampy, aby vám obrazovka neťahala oči. Vhodným doplnkom interiéru pre takéto využitie stojaca lampa s tienidlom, ktoré zabráni priamemu dopadu svetla na obrazovku. Dostatočne osvetlí miestnosť a vám nebude prekážať svetlo odrážajúce sa od televízie. Stojanová lampa vám poslúži aj v prípade, že obľubujete čítanie kníh. intenzita osvetlenia by však mala byť vyššia. Nemusíte si kvôli tomu hneď kupovať nové svietidlo, stačí v lampe vymeniť žiarovku za takú, ktorej intenzitu môžete sami ovládať podľa okolností. Stmievateľné LED žiarovky vám pomôžu vytvoriť také tlmené či ostré svetlo, aké práve pre danú činnosť potrebujete.

 

Tip na záver: Hrajte sa s farbami

Svetlo musí byť nielen praktické, ale aj lahodiť oku. A páčiť by sa mu mala aj samotná lampa. A to nielen dizajnom, ale aj farbou. A keďže zimné mesiace mávajú vonku neraz aj päťdesiat odtieňov sivej, farby si môžete dosýta užiť aspoň v domácnosti. Naším tipom pre vás je žltá lampa. Nielenže je to farba tejto sezóny, ale predovšetkým vás sama od seba nabije optimizmom. Navyše, svojím odtieňom a prirodzeným teplom žiarovky vám bude pripomínať samotné slnko, ktorého „lúče“ a energiu si môžete užiť priamo vo svojej domácnosti.

feim

feim

feim

feim

feim

feim

feim

feim

   Tlačiť