Reklama
Články  /  Bývanie

Publikované: 20.01.2014

Alergie a kúrenie


 

 

 

 

 

 

 

 

Alergia na prach patrí v súčasnosti k najbežnejším civilizačným neduhom a dokáže človeku poriadne znepríjemniť život. Tí, ktorí ňou trpia, už vedia, že najlepšou prevenciu proti nej je udržiavať poriadok a minimalizovať množstvo textílií a kobercov, v ktorých sa prach a rôzne alergénne častice rady zhromažďujú.

 

Nepríjemným obdobím však môže byť vykurovacia sezóna, keď dochádza v dôsledku prudkého ohrievania vzduchu vykurovacím telesom k turbulentnému prúdeniu vzduchu a súčasne aj k víreniu prachu. Proti tomu je veľmi ťažké bojovať, pretože bez ohľadu na to, koľko času venujeme upratovaniu, určitá úroveň prašnosti tu bude vždy.

 

Princíp vykurovacieho stĺpa

Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť neželanému víreniu prachu, je zvoliť vhodný typ vykurovacích telies. Riešením môže byť systém Spiro využívajúci princíp vykurovacieho stĺpa. Samotné vykurovacie teleso sa nachádza v uzavretom priestore za sadrokartónovou priečkou, za šatníkovou stenou alebo iným deliaci prvkom. Do tohto priestoru, ktorý môže byť pod oknom alebo po celej výške steny, sa nasáva chladný vzduch tesne pri podlahe a ohriaty vzduch potom prúdi v uzavretom priestore priamo hore až pod strop. Vykúrenie priestoru je zabezpečené jednak miernym sálaním z ohriatych povrchov stien a stropu, a jednak tým, že teplý vzduch zhromaždený pod stropom tlačí chladnejší vzduch zhora dole – rovnomerne v celej ploche miestnosti, bez zbytočného vírenia. Nepríjemné prúdenie vzduchu, spôsobené odovzdávaním tepla z vykurovacieho telesa do okolia, je tak ohraničené len na priestor tesne pri podlahe a pod stropom. Celý priestor je pritom vykúrený rovnomerne – rozdiel medzi teplotou vzduchu pri podlahe a pod stropom nepresahuje 2 °C.

 

Jednoduché a rýchle upratovanie

Na rozdiel od radiátorového alebo podlahového kúrenia, keď teplý vzduch spolu s prachom stúpa hore alebo sa mieša s teplým vzduchom vo víre, pri tomto systéme vykurovania s využitím princípu vykurovacieho stĺpa prach usadený na dlážke unáša rovnomerný prúd vzduchu k nasávaciemu otvoru pod vykurovacie teleso, kde sa zhromažďuje a usadzuje. Odtiaľ je možné všetok prach veľmi jednoducho vymiesť alebo vysať bez toho, aby bolo potrebné hľadať chuchvalce prachu v celej miestnosti.

 

Neobmedzená životnosť 

Vykurovacie telesá tohto systému sú tvorené medenými rúrkami, okolo ktorých sa vinie sieťovina z jemného medeného drôtu. Chladný vzduch prúdi cez nasávací otvor a v uzavretom priestore prechádza priamo cez sieť horúcich medených drôtov. Meď ako vynikajúci vodič tepla zaručuje vysokú efektívnosť odovzdávania tepla z vykurovacieho média, čiže na vykúrenie miestnosti postačuje oveľa menej horúcej vody, ako je to pri klasických doskových alebo rebrových radiátoroch. Obrovskou výhodou tohto systému je aj skutočnosť, že meď nepodlieha korózii, čiže vykurovacie teleso nie je nutné ošetrovať a jeho životnosť je takmer neobmedzená. Pri renovácii je možné systém inštalovať na existujúce rozvody určené pre radiátory. Pri nových stavbách alebo rozsiahlejších rekonštrukciách existujú aj iné nápadité možnosti umiestnenia vykurovacieho stĺpa do vstavanej skrine, za šatníkovú stenu alebo jednoducho za sadrokartónovú priečku s ľubovoľnou povrchovou úpravou.

 

 

   Tlačiť